Jak przygotować się do fibersigmoidoskopii (FSS)?

Jak przygotować się wlewkami?

Opis badania i przygotowanie:

O rodzaju badania decyduje lekarz. Może on skierować Pacjenta na fiberosigmoidoskopię zamiast na kolonoskopię w przypadku podejrzenia chorób znajdujących się w lewej połowie okrężnicy np. po wykonanym wcześniej wlewie doodbytniczym, jako kontrolę leczenia polipów usuniętych z lewej połowy okrężnicy, w przypadku stwierdzonej świeżej krwi w stolcu, przy zmianie rytmu wypróżnień. Jest też dobrym badaniem jako kontrola po wykonanych operacjach w obrębie lewej połowy jelita grubego.

Przygotowanie do badania jest zazwyczaj bardzo podobne jak w przypadku kolonoskopii. Warunkiem jest odpowiednie oczyszczenie jelita, co umożliwi obejrzenie od wewnątrz ścian jelita. Co do zasady nie ma konieczności wykonywania specjalnych badań z krwi, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci przewlekle przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, takie jak acenocumarol (np. Sintrom), clopidogrel (np. Plavix), warfaryna (np. Warfin), rywaroxaban (Xarelto) itp. w odpowiednim, ustalonym przez lekarza czasie przed badaniem, powinni zastąpić dotychczasowe leki heparyną drobnocząsteczkową (np. Clexane). Na minimum 8 dni przed badaniem należy ustalić z lekarzem kierującym rodzaj, dawkowanie oraz odpowiedni moment zmiany leczenia. Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni przed badaniem poinformować o tym pracownię wykonującą badanie, w celu ustalenia terminu badania w godzinach porannych.

Przed badaniem należy przedstawić całą, dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:

  • podwójną grupę krwi lub Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi1
  • morfologię
  • koagulogram (INR, APTT, Fibrynogen, Czas trombinowy)
  • jonogram (K, Na)-obowiązkowo przy znieczuleniu ogólnym!
  • EKG (badanie EKG można wykonać w dniu zabiegu-prosimy o zgłoszenie tego Rejestracji) – obowiązkowo przy znieczuleniu ogólnym!

Do 3 miesięcy powyższe badania są uznawane za aktualne.

Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie doustnych preparatów żelaza.

Na 5 dni przed badaniem należy ograniczyć się do diety bezresztkowej. Dopuszczalne jest spożywanie: mięsa i ryb, makaronów, ryżu i białego pieczywa, budyni, kisieli i galaretek, wody, kawy, herbaty i klarowanych soków. Należy całkowicie powstrzymać się od przyjmowania posiłków zawierających: świeże owoce i warzywa (zwłaszcza zawierających drobne pestki, które zatykają kanały robocze kolonoskopu i mogą całkowicie uniemożliwić wykonanie badania) oraz pieczywa z dodatkiem ziaren, maku i przypraw ( z wyjątkiem drobno zmielonych).

Przygotowanie za pomocą preparatu Fortrans:

Jeśli badanie jest zaplanowane na godzinę 16-tą lub wcześniej:
Na około 20 godzin przed planowanym badaniem należy całkowicie zaprzestać przyjmowania pokarmów oraz rozpocząć przygotowywanie jelita za pomocą prepatatu Fortrans (preparat sprzedawany w aptekach na podstawie recepty). Opakowanie preparatu Fortrans zawiera cztery saszetki, a każdą z nich należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Całą objętość (4 litry gotowego roztworu) należy wypić w czasie około 4-6 godzin.
Jeśli badanie jest zaplanowane po godzinie 16-tej:
W dniu poprzedzającym badanie około 22-giej całkowicie zaprzestać przyjmowania pokarmów. Opakowanie preparatu Fortrans zawiera cztery saszetki, a każdą z nich należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. O 22-giej rozpocząć przyjmowanie preparatu fortrans. Połowę roztworu (2 litry) wypić do godziny 24:00-1:00. Resztę preparatu Fortrans (pozostałe 2 litry) wypić od godziny 5:00 do 7:00-8:00 w dniu badania. Gotowy roztwór preparatu Fortrans można schłodzić i doprawić sokiem z cytryny lub innym, niebarwiącym sokiem owocowym w celu poprawy smaku. Następstwem przyjmowania roztworu preparatu Fortrans są bardzo liczne wypróżnienia, w końcowym okresie przygotowania, klarownym płynem. U osób z zaparciami i trudnościami z wypróżnieniem lub osób z BMI powyżej 30 lub masą całkowitą powyżej 100 kg, zaleca się, po zakończeniu picia preparatu fortrans – wypicie dodatkowego litra niegazowanej wody. W przypadku badania w znieczuleniu ogólnym na 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od dalszego picia wody, jednak na 2 godziny przed znieczuleniem zaleca się wypicie szklanki (max 250 ml) niegazowanej wody-jeśli badanie jest w znieczuleniu ogólnym. Związane jest to z tym, że podczas znieczulenia dochodzi do rozluźnienia mięśni i istnieje ryzyko cofnięcia się treści z żołądka do jamy ustnej. Część takiej treści może przedostać się do dróg oddechowych wywołując poważne konsekwencje zdrowotne np. zapalenia płuc. Jeżeli osoba badana przewlekle przyjmuje leki, należy je zażyć odpowiednio wcześniej, popijając niewielką ilością wody niegazowanej. Nie należy przyjmować doustnych leków na cukrzycę.

UWAGA: Osoby z przewlekła niewydolnością nerek (wymagający dializoterapii) lub ze stwierdzoną niewydolnością serca, która jest leczona, powinny skonsultować sposób przygotowania z lekarzem prowadzącym – dla nich dawkowanie płynów może się różnić w stosunku do opisanego powyżej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących swojego stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem przed planowanym badaniem.

Cennik badania*:

Fiberosigmoidoskopia

300 zł

Pobranie wycinka

60 zł

Polipektomia

190 zł

Badanie histopatologiczne pierwszego wycinka/polipa

95 zł

Badanie histopatologiczne kolejnego wycinka/polipa

90,00 zł

Nagranie filmu z endoskopii (1 badanie)

150,00 zł

 

*cena badania może wzrosnąć w przypadku trudnych i niestandardowych badań endoskopowych i wykorzystania dodatkowego sprzętu (klipsy endoskopowe, igły do iniekcji endoskopowych, chwytaki endoskopowe)

[1] Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Zdrowia (RMZ z dn. 16.10.2017 w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Warunkiem wykonania badania jest prawidłowe przygotowanie (oczyszczenie) jelita. Należy bardzo skrupulatnie przestrzegać zaleceń związanych ze sposobem przygotowania, ponieważ wszelkie odstępstwa mogą spowodować, że badanie nie będzie wykonane lub jego wiarygodność będzie ograniczona. U niewielkiego odsetka osób przygotowujących się do kolonoskopii, pomimo zrealizowania wszystkich zaleceń, jelito nie ulega całkowitemu oczyszczeniu i całą procedurę trzeba przeprowadzić ponownie. Przed badaniem wskazane jest, ale nie obligatoryjne przeprowadzenie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przed badaniem należy przedstawić całą, dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:

 • podwójną grupę krwi lub Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi1
 • morfologię
 • koagulogram (PT/INR, APTT)

Oprócz powyższych badań, w przypadku znieczulenia ogólnego należy przedstawić:

 • jonogram (K, Na)
 • EKG (badanie EKG można wykonać w dniu zabiegu-prosimy o zgłoszenie tego Rejestracji)

Do 3 miesięcy powyższe badania uznawane są za aktualne.

Przygotowanie pacjenta do badania jelita grubego – kolonoskopia:

 1. 5 DNI PRZED BADANIEM: Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć owoce i warzywa bogate
  w pestki, nasiona, pieczywo z ziarnem
 2. 2 DNI PRZED BADANIEM: Należy przejść na dietę pozbawioną resztek pokarmowych. Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć zupełnie warzywa (np. pomidory), owoce zwłaszcza bogate w pestki ( np. winogrona, kiwi, truskawki, maliny, granat), przyprawy (np. mak), mleko, potrawy tłuste, kasze, soki przecierowe, zupy warzywne, ciemne pieczywo z ziarnem. Dozwolone są mięsa i ryby (zwłaszcza gotowane, duszone, grillowane), makarony, białe pieczywo, ryż, słaba kawa, słaba herbata, jasne soki klarowne, jasne galaretki i jasne kisiele (bez owoców), klarowne buliony
 3. 1 DZIEŃ PRZED BADANIEM godzina 8:00 rano można zjeść lekkostrawne śniadanie (np. biała bułka z gotowanym jajkiem lub biała bułka z twarożkiem). Od tego momentu należy pić przeźroczyste, jasne płyny w dużej ilości: woda, słaba herbata, klarowny sok, klarowny, przeźroczysty bulion i nic nie jeść do czasu badania

Postępowanie według punktów 1 – 3 pozwoli na dokładne przygotowanie jelita do badania. Im lepsze przygotowanie tym większe są szanse na wykrycie drobnych zmian takich jak polipy, uchyłki czy wczesne zmiany nowotworowe.

Preparat Citrafleet to 2 saszetki leku. Każdą saszetkę rozpuszcza się w 150 mililitrów wody. Zawartość saszetki należy dokładnie wymieszać z wodą ( mieszać przez 2-3 minuty). Jeśli roztwór rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu obniżenia temperatury. Przygotowany lek wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Po każdej dawce leku należy odczekać 15-30 minut, a następnie wypić 2 litry wody lub innych jasnych klarownych płynów.

UWAGA: wypicie 2 litrów płynów po każdej dawce jest KONIECZNE..

JAK DAWKOWAĆ PREPARAT CITRA FLEET BEZ ZNIECZULENIA OGÓLNEGO?

1 DAWKA 2 DAWKA
przyjęcie dawki-zakończenie picia wody
GODZINA
BADANIA
18:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
21:00-23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
08:00
21:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
03:00-05:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
09:00
22:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
04:00-6:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
10:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
05:00-07:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
11:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
06:00-08:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
12:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
07:00-09:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
13:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
8:00-10:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
14:00
05:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
9:00-11:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
15:00
06:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
10:00-12:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
16:00
07:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
11:00-13:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
17:00

Podstawowym warunkiem wykonania planowej kolonoskopii jest przestrzeganie zaleceń związanych z przygotowaniem jelita do zabiegu oraz pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 20 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty. Przed planowym zabiegiem kolonoskopii dopuszcza się picie wody, aby nie odczuwać pragnienia do 2 godzin przed zabiegiem. Ostatni płyn (woda niegazowana) można przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem w ilości nie większej niż szklanka (250 ml). Wykonanie kolonoskopii w znieczuleniu u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc.

Leki zażywane przewlekle należy przyjąć popijając szklanką wody (250 ml) nie później niż 2 godziny przed zabiegiem. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem należy zawczasu zaprzestać przyjmowania leków wpływających na układ krzepnięcia (takie jak kwas acetylosalicylowy, clopidogrel, warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rivaroksaban itp). W odpowiednim, ustalanym przez lekarza, czasie przed badaniem, powinni zastąpić dotychczas przyjmowany lek heparyną drobnocząsteczkową (np. Clexane).

Na 7 dni przed badaniem nie można przyjmować leków ani odżywek zawierających żelazo.

Pacjenci z cukrzycą powinni zaprzestać przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Powinni zgłosić się na badanie w godzinach porannych- należy poinformować o tym osoby rejestrujące na badanie.

Pacjenci z niewydolnością nerek lub niewydolnością serca powinny ustalić indywidualny sposób przygotowania z lekarzem, gdyż może różnić się w ww. przypadkach.

Dodatkowo należy przez 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy.

W przypadku decyzji o znieczuleniu do zabiegu, będziecie Państwo proszeni o przybycie 20-30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety anestezjologicznej, dotyczącej stanu zdrowia (dokument dostępny do pobrania w zakładce – materiały do pobrania). Prawidłowo wypełniona ankieta pozwoli lekarzowi anestezjologowi ocenić ryzyko związane ze znieczuleniem oraz  dostosować znieczulenie do aktualnego stanu zdrowia. Znieczulenie ma na celu zapewnienie komfortu i zostanie dostosowane do rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta oraz lekarza wykonującego zabieg. Jeśli przed zabiegiem pojawią się objawy infekcji górnych dróg oddechowych, należy zgłosić ten fakt telefonicznie do przychodni. Jest to przeciwskazanie do znieczulenia.

Informujemy, że ze względów bezpieczeństwa, po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych do 24 godzin oraz należy opuścić przychodnię z osobą towarzyszącą.

Cennik badania*:

UsługaCena
Kolonoskopia390 zł
Gastroskopia199 zł
Znieczulenie do badania (krótka sedacja dożylna)** 290 zł
Pobranie i zbadanie pierwszego wycinka155 zł
Zbadanie kolejnego wycinka90 zł
Pierwsza polipektomia z badaniem histopatologicznym285 zł
Kolejna polipektomia z badaniem histopatologicznym190 zł
Nagranie filmu z endoskopii (1 badanie) 150 zł
Nagranie filmu z endoskopii (2 badania) 200 zł

*cena badania może wzrosnąć w przypadku trudnych i niestandardowych badań endoskopowych i wykorzystania dodatkowego sprzętu (klipsy endoskopowe, igły do iniekcji endoskopowych, chwytaki endoskopowe)

** cena znieczulenia w przypadku znieczulenia do gastroskopii i kolonoskopii (badanie łączone) wynosi 300 zł

Uprzejmie informujemy, że warunkiem zarezerwowania terminu na badanie w znieczuleniu ogólnym jest uiszczenie zadatku w wysokości odpowiednio 250 lub 300 złotych (jeśli są wykonywane 2 badania – kolonoskopia i gastroskopia w znieczuleniu). Opłata nie podlega zwrotowi chyba, że Pacjent odwoła badanie na 24 godziny przed.

Uprzejmie informujemy, że warunkiem zarezerwowania terminu na badanie w znieczuleniu ogólnym jest uiszczenie zadatku na 48 godzin przed planowanym badaniem w wysokości odpowiednio 250 lub 300 złotych (jeśli są wykonywane 2 badania – kolonoskopia i gastroskopia w znieczuleniu). Opłata nie podlega zwrotowi chyba, że Pacjent odwoła badanie na 24 godziny przed. Numer konta na jaki należy wpłacić zadatek: mBank 15 1140 2004 0000 3602 7568 3111 , w tytule prosimy o wpisywanie nazwiska Pacjenta. W przypadku braku wpłaty badanie jest odwoływane na 24 godziny przed planowanym terminem badania.

Jak przygotować się za pomocą preparatu Fortrans?

O rodzaju badania decyduje lekarz. Może on skierować Pacjenta na fiberosigmoidoskopię zamiast na kolonoskopię w przypadku podejrzenia chorób znajdujących się w lewej połowie okrężnicy np. po wykonanym wcześniej wlewie doodbytniczym, jako kontrolę leczenia polipów usuniętych z lewej połowy okrężnicy, w przypadku stwierdzonej świeżej krwi w stolcu, przy zmianie rytmu wypróżnień. Jest też dobrym badaniem jako kontrola po wykonanych operacjach w obrębie lewej połowy jelita grubego.

Przygotowanie do badania jest zazwyczaj bardzo podobne jak w przypadku kolonoskopii. Warunkiem jest odpowiednie oczyszczenie jelita, co umożliwi obejrzenie od wewnątrz ścian jelita. Co do zasady nie ma konieczności wykonywania specjalnych badań z krwi, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci przewlekle przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, takie jak acenocumarol (np. Sintrom), clopidogrel (np. Plavix), warfaryna (np. Warfin), rywaroxaban (Xarelto) itp. w odpowiednim, ustalonym przez lekarza czasie przed badaniem, powinni zastąpić dotychczasowe leki heparyną drobnocząsteczkową (np. Clexane). Na minimum 8 dni przed badaniem należy ustalic z lekarzem kierującym rodzaj, dawkowanie oraz odpowiedni moment zmiany leczenia. Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni przed badaniem poinformować o tym pracownię wykonującą badanie, w celu ustalenia terminu badania w godzinach porannych.

Przed badaniem należy przedstawić całą, dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:

  • podwójną grupę krwi lub Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi1
  • morfologię
  • koagulogram (INR, APTT, Fibrynogen, Czas trombinowy)
  • jonogram (K, Na) – obowiązkowo przy znieczuleniu ogólnym!
  • EKG (badanie EKG można wykonać w dniu zabiegu – prosimy o zgłoszenie tego Rejestracji) obowiązkowo przy znieczuleniu ogólnym!

Do 3 miesięcy powyższe badania są uznawane za aktualne.

Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie doustnych preparatów żelaza.

Na 5 dni przed badaniem należy ograniczyć się do diety bezresztkowej. Dopuszczalne jest spożywanie: mięsa i ryb, makaronów, ryżu i białego pieczywa, budyni, kisieli i galaretek, wody, kawy, herbaty i klarowanych soków. Należy całkowicie powstrzymać się od przyjmowania posiłków zawierających: świeże owoce i warzywa (zwłaszcza zawierających drobne pestki, które zatykają kanały robocze kolonoskopu i mogą całkowicie uniemożliwić wykonanie badania) oraz pieczywa z dodatkiem ziaren, maku i przypraw ( z wyjątkiem drobno zmielonych).

Przygotowanie za pomocą preparatu Fortrans:

Jeśli badanie jest zaplanowane na godzinę 16-tą lub wcześniej:

Na około 20 godzin przed planowanym badaniem należy całkowicie zaprzestać przyjmowania pokarmów oraz rozpocząć przygotowywanie jelita za pomocą prepatatu Fortrans (preparat sprzedawany w aptekach na podstawie recepty). Opakowanie preparatu Fortrans zawiera cztery saszetki, a każdą z nich należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Całą objętość (4 litry gotowego roztworu) należy wypić w czasie około 4-6 godzin.

Jeśli badanie jest zaplanowane po godzinie 16-tej:

W dniu poprzedzającym badanie około 22-giej całkowicie zaprzestać przyjmowania pokarmów. Opakowanie preparatu Fortrans zawiera cztery saszetki, a każdą z nich należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. O 22-giej rozpocząć przyjmowanie preparatu fortrans. Połowę roztworu (2 litry) wypić do godziny 24:00-1:00. Resztę preparatu Fortrans (pozostałe 2 litry) wypić od godziny 5:00 do 7:00-8:00 w dniu badania. Gotowy roztwór preparatu Fortrans można schłodzić i doprawić sokiem z cytryny lub innym, niebarwiącym sokiem owocowym w celu poprawy smaku. Następstwem przyjmowania roztworu preparatu Fortrans są bardzo liczne wypróżnienia, w końcowym okresie przygotowania, klarownym płynem. U osób z zaparciami i trudnościami z wypróżnieniem lub osób z BMI powyżej 30 lub masą całkowitą powyżej 100 kg, zaleca się, po zakończeniu picia preparatu fortrans – wypicie dodatkowego litra niegazowanej wody. W przypadku badania w znieczuleniu ogólnym na 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od dalszego picia wody, jednak na 2 godziny przed znieczuleniem zaleca się wypicie szklanki (max 250 ml) niegazowanej wody-jeśli badanie jest w znieczuleniu ogólnym. Związane jest to z tym, że podczas znieczulenia dochodzi do rozluźnienia mięśni i istnieje ryzyko cofnięcia się treści z żołądka do jamy ustnej. Część takiej treści może przedostać się do dróg oddechowych wywołując poważne konsekwencje zdrowotne np. zapalenia płuc. Jeżeli osoba badana przewlekle przyjmuje leki, należy je zażyć odpowiednio wcześniej, popijając niewielką ilością wody niegazowanej. Nie należy przyjmować doustnych leków na cukrzycę.

UWAGA: Osoby z przewlekła niewydolnością nerek (wymagający dializoterapii) lub ze stwierdzoną niewydolnością serca, która jest leczona, powinny skonsultować sposób przygotowania z lekarzem prowadzącym – dla nich dawkowanie płynów może się różnić w stosunku do opisanego powyżej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących swojego stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem przed planowanym badaniem.

Cennik badania*:

Fiberosigmoidoskopia

300 zł

Pobranie wycinka

60 zł

Polipektomia

190 zł

Badanie histopatologiczne pierwszego wycinka/polipa

95 zł

Badanie histopatologiczne kolejnego wycinka/polipa

90,00 zł

Nagranie filmu z endoskopii (1 badanie)

150,00 zł

 

*cena badania może wzrosnąć w przypadku trudnych i niestandardowych badań endoskopowych i wykorzystania dodatkowego sprzętu (klipsy endoskopowe, igły do iniekcji endoskopowych, chwytaki endoskopowe)

[1] Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Zdrowia (RMZ z dn. 16.10.2017 w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.