flebolog warszawa

Jak przebiega konsultacja flebologiczna?

Konsultacja flebologiczna jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia żylaków, które – choć mogą zostać z łatwością ukryte pod ubraniem – w żadnym wypadku nie powinny spotykać się z lekceważeniem. Takie zmiany to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim oznaka choroby naczyniowej – tym groźniejszej, im dłużej rozwijającej się w organizmie. Na konsultację do flebologa warto umówić się więc od razu, gdy nogi zaczynają pokrywać czerwono-sine pręgi lub fioletowa gęstwina drobnych naczyń, nawet jeśli nie wiążą się z tym żadne dolegliwości bólowe. 

Konsultacja flebologiczna – co to jest i czemu służy?

Flebologia to coraz prężniej rozwijająca się dziedzina medycyny, wychodząca naprzeciw potrzebom społeczeństwa, w którym już około 40% kobiet i 30% mężczyzn zmaga się z różnego rodzaju problemami żylnymi. Pojęcie flebologia pochodzi od dwóch greckich słów: phlebos (żyła) i logos (nauka) – w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza więc naukę o żyłach. W ramach konsultacji flebologicznej pacjent otrzymuje poradę flebologa – lekarza, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żył. 

Dzięki odpowiednio wczesnej konsultacji flebologicznej już na początkowym etapie rozwoju można wykryć takie choroby jak: niewydolność żylna kończyn dolnych, zakrzepica żylna układu głębokiego, zakrzepowe zapalenie żył układu powierzchownego i żylny zespół pozakrzepowy. Szybkie postawienie diagnozy daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia, zahamowanie postępowania zmian i uniknięcie groźnych następstw chorób żył, z zatorowością płucną na czele. 

Konsultacja flebologiczna – przebieg wizyty u flebologa

Konsultacja flebologiczna jest wstępnym etapem diagnostyki w przypadku podejrzenia choroby naczyniowej. W ramach takiej konsultacji flebolog przeprowadza obszerny wywiad lekarski oraz dokładne badanie fizykalne polegające na oglądaniu, dotykaniu i miejscowym uciskaniu kończyn dolnych – służy to ocenie stopnia zaawansowania widocznych zmian naczyniowych, ich bolesności oraz charakteru obrzęków. Lekarz zwraca uwagę nie tylko na wygląd żył, ale również na stan skóry, paznokci i stawów. Bada tętno i mierzy obwód kończyn, czasem zaznacza żylaki zmywalnym flamastrem. Flebolog podczas konsultacji może również wykonać badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych (tzw. USG Dopplera), które jest podstawą w wykrywaniu chorób żylnych. 

USG dopplerowskie wskazuje flebologowi miejsca, w których doszło do zastoju krwi i pozwala wytyczyć przebieg żylaków w kończynach. Uwidacznia również bardzo niebezpieczne skrzepliny krwi w żyłach głębokich – ich fragmenty mogą oderwać się od ścian naczynia i doprowadzić do powstania zatoru.

Podczas wywiadu z pacjentem flebolog gromadzi informacje, które stanowią cenne uzupełnienie obrazu diagnostycznego uzyskanego w badaniu. Dlatego bardzo ważne jest udzielanie szczerych i wyczerpujących odpowiedzi. Lekarz może zapytać m.in. o: 

  • objawy dostrzeżone przez pacjenta i dolegliwości, jakie im towarzyszą,
  • historię choroby zakrzepowo-zatorowej w najbliższej rodzinie,
  • inne choroby, z jakimi zmaga się pacjent, i przebieg ich dotychczasowego leczenia.

Lekarz flebolog po rozmowie z pacjentem i dokonaniu oceny prawidłowości przepływów żylnych może zaproponować odpowiednią metodę leczenia, np. środki farmakologiczne połączone z fizjoterapią (masażami, drenażem limfatycznym, zabiegami laserowymi, ultradźwiękami). Nie zawsze jednak leczenie zachowawcze jest wystarczające. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wdrożenia postępowania interwencyjnego, w ramach którego przeprowadza się leczenie operacyjne lub wewnątrznaczyniowe (np. skleroterapię). Nierzadko również zapada decyzja o wykonaniu dodatkowych badań, m.in. w kierunku trombofilii (nadkrzepliwości).

Chcesz skorzystać z konsultacji flebologicznej, która pomoże Ci uporać się z żylakami? W Warszawie znajdziesz miejsce, gdzie kompleksowa diagnostyka i poradnictwo lekarskie stoją na najwyższym poziomie. Już dziś zadbaj o swoje zdrowie i zarejestruj się do flebologa w MediSpace!

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *