kolonoskopia badanie

Jak należy się przygotować do kolonoskopii (CITRAFLEET)?

Warunkiem wykonania badania jest prawidłowe przygotowanie (oczyszczenie) jelita. Należy bardzo skrupulatnie przestrzegać zaleceń związanych ze sposobem przygotowania, ponieważ wszelkie odstępstwa mogą spowodować, że badanie nie będzie wykonane lub jego wiarygodność będzie ograniczona. U niewielkiego odsetka osób przygotowujących się do kolonoskopii, pomimo zrealizowania wszystkich zaleceń, jelito nie ulega całkowitemu oczyszczeniu i całą procedurę trzeba przeprowadzić ponownie. Przed badaniem wskazane jest, ale nie obligatoryjne przeprowadzenie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przed badaniem należy przedstawić całą, dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:

 • podwójną grupę krwi lub Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi****,
 • morfologię
 • koagulogram (PT/INR, APTT)

Oprócz powyższych badań, w przypadku znieczulenia ogólnego należy przedstawić:

 • jonogram (K, Na),
 • EKG (badanie EKG prosimy wykonać najpóźniej na dzień przed badaniem.

Do 3 miesięcy powyższe badania uznawane są za aktualne. Na wyniki z krwi, czas oczekiwania wynosi 1 dzień roboczy.

Uprzejmie informujemy, że statystycznie do 30% badań przeprowadzonych BEZ ZNIECZULENIA OGÓLNEGO może skończyć się niepowodzeniem z uwagi na dyskomfort i ból po stronie Pacjenta. Niestety z uwagi na zużycie sprzętu i czasu personelu, należy ponieść płatność jak za przeprowadzenie normalnego badania. Prosimy o podjęcie świadomej decyzji.

Przygotowanie pacjenta do badania jelita grubego – kolonoskopia:

 1. 5 DNI PRZED BADANIEM: Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć owoce i warzywa bogate
  w pestki, nasiona, pieczywo z ziarnem
 2. 2 DNI PRZED BADANIEM: Należy  przejść na dietę pozbawioną resztek pokarmowych.

Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć zupełnie warzywa (np. pomidory), owoce zwłaszcza bogate w pestki ( np. winogrona, kiwi, truskawki, maliny, granat), przyprawy (np. mak), mleko, potrawy tłuste, kasze, soki przecierowe, zupy warzywne, ciemne pieczywo z ziarnem. Dozwolone są mięsa i ryby (zwłaszcza gotowane, duszone, grillowane), makarony, białe pieczywo, ryż, słaba kawa, słaba herbata, jasne soki klarowne, jasne galaretki i jasne kisiele (bez owoców), klarowne buliony

 1. 1 DZIEŃ PRZED BADANIEM godzina 8:00 rano można zjeść lekkostrawne śniadanie (np. biała bułka z gotowanym jajkiem lub biała bułka z twarożkiem). Od tego momentu należy pić przeźroczyste, jasne płyny w dużej ilości: woda, słaba herbata, klarowny sok, klarowny, przeźroczysty bulion i nic nie jeść do czasu badania

Postępowanie według punktów 1 – 3 pozwoli na dokładne przygotowanie jelita do badania. Im lepsze przygotowanie tym większe są szanse na wykrycie drobnych zmian takich jak polipy, uchyłki czy wczesne zmiany nowotworowe.

Preparat Citrafleet to 2 saszetki leku. Każdą saszetkę rozpuszcza się w 150 mililitrów wody. Zawartość saszetki należy dokładnie wymieszać z wodą ( mieszać przez 2-3 minuty). Jeśli roztwór rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu obniżenia temperatury. Przygotowany lek wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Po każdej dawce leku należy odczekać 15-30 minut, a następnie wypić 2 litry wody lub innych jasnych klarownych płynów

UWAGA: wypicie 2 litrów płynów po każdej dawce jest KONIECZNE.

JAK DAWKOWAĆ PREPARAT CITRA FLEET?

1 DAWKA 2 DAWKA
przyjęcie dawki-zakończenie picia wody
Zaczynamy pić -> kończymy pić
GODZINA
BADANIA
18:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
21:00-23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
08:00
21:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
03:00-05:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
09:00
22:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
04:00-6:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
10:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
05:00-07:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
11:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
06:00-08:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
12:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
07:00-09:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
13:00
23:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
8:00-10:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
14:00
05:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
9:00-11:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
15:00
06:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
10:00-12:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
16:00
07:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
11:00-13:00 plus obowiązkowo
2 litry wody
17:00

Podstawowym warunkiem wykonania planowej kolonoskopii jest przestrzeganie zaleceń związanych z przygotowaniem jelita do zabiegu oraz pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 20 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty. Przed planowym zabiegiem kolonoskopii dopuszcza się picie wody, aby nie odczuwać pragnienia do 2 godzin przed zabiegiem. Ostatni płyn (woda niegazowana) można przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem w ilości nie większej niż szklanka (250 ml). Wykonanie kolonoskopii w znieczuleniu u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc.

Leki zażywane przewlekle należy przyjąć popijając szklanką wody (250 ml) nie później niż 2 godziny przed zabiegiem. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem należy zawczasu zaprzestać przyjmowania leków wpływających na układ krzepnięcia (takie jak kwas acetylosalicylowy, clopidogrel, warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rivaroksaban itp). W odpowiednim, ustalanym przez lekarza, czasie przed badaniem, powinni zastąpić dotychczas przyjmowany lek heparyną drobnocząsteczkową (np. Clexane).

Na 7 dni przed badaniem nie można przyjmować leków ani odżywek zawierających żelazo.

Pacjenci z cukrzycą powinni zaprzestać przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Pacjenci przyjmujący insulinę na pompie insulinowej lub stosujący systemy do ciągłego monitorowania glikemii, insulinę powinni odstawić w przypadku spadku glikemii poniżej 100 mg/dl.  Pacjenci z cukrzycą powinni zgłosić się na badanie w godzinach porannych- należy poinformować o tym osoby rejestrujące na badanie.

Pacjenci z niewydolnością nerek lub niewydolnością serca powinny ustalić indywidualny sposób przygotowania z lekarzem, gdyż może różnić się w ww. przypadkach.

Dodatkowo należy przez 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy. Pacjent nie musi brać ze sobą ubrań na zmianę.

W przypadku decyzji o znieczuleniu do zabiegu, będziecie Państwo proszeni o przybycie 30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety anestezjologicznej, dotyczącej stanu zdrowia (dokument dostępny do pobrania w zakładce – materiały do pobrania). Prawidłowo wypełniona ankieta pozwoli lekarzowi anestezjologowi ocenić ryzyko związane ze znieczuleniem oraz  dostosować znieczulenie do aktualnego stanu zdrowia. Znieczulenie ma na celu zapewnienie komfortu i zostanie dostosowane do rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta oraz lekarza wykonującego zabieg. Jeśli przed zabiegiem pojawią się objawy infekcji górnych dróg oddechowych lub podwyższona temperatura należy zgłosić ten fakt telefonicznie do przychodni. Jest to przeciwskazanie do znieczulenia.

Informujemy, że ze względów bezpieczeństwa, po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych do 24 godzin oraz należy opuścić przychodnię z osobą towarzyszącą.

WAŻNE! Jeśli Pacjent został skierowany na badanie endoskopowe, a cierpi na więcej niż jedną poważną chorobę współistniejącą powinien zasięgnąć opinii u jednego z naszych specjalistów o możliwości przeprowadzenia badania endoskopowego, zabiegu operacyjnego oraz znieczulenia.

Jeśli dolegliwości związane z chorobami narastają, a choroba staje się trudna do opanowania, także należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Jako zespół lekarski mamy obowiązek dbania o bezpieczeństwo Pacjenta podczas zabiegów, dlatego zalecamy konsultacje przedzabiegowe w poniższych sytuacjach:

 • niestabilna choroba niedokrwienna serca,
 • poważne zaburzenia rytmu serca wymagające przyjmowania leków przeciwkrzepliwych,
 • posiadanie rozrusznika serca,
 • stan po niedawnym zawale serca (poniżej 3 miesięcy),
 • niewydolność krążenia z dusznością wysiłkową, wada zastawkowa serca lub stan po implantacji zastawki serca,
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
 • tętniak aorty,
 • stan po niedawnym udarze mózgu (poniżej 3 miesięcy),
 • ciężka choroba płuc z dusznością wysiłkową,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • przewlekła niewydolność nerek w okresie przeddializacyjnym,
 • anemia z poziomem hemoglobiny poniżej 10 mg/dl,
 • czynna infekcja lub stan po zakończeniu leczenia czynnej infekcji (1 tydzień),
 • wiek powyżej 75 roku życia (bez względu na inne choroby lub ich brak).

Cennik badania*:

UsługaCena
Kolonoskopia*490 zł
Gastroskopia*290 zł
Znieczulenie do badania (krótka sedacja dożylna)** 350 zł
Pobranie i zbadanie pierwszego wycinka165 zł
Zbadanie kolejnego wycinka100 zł
Pierwsza polipektomia z badaniem histopatologicznym295 zł
Kolejna polipektomia z badaniem histopatologicznym200 zł
Nagranie filmu z endoskopii (1 badanie) 150 zł
Nagranie filmu z endoskopii (2 badania) 200 zł
Konsultacja od 220 zł

*cena badania może wzrosnąć w przypadku trudnych i niestandardowych badań endoskopowych i wykorzystania dodatkowego sprzętu (klipsy endoskopowe, igły do iniekcji endoskopowych, chwytaki endoskopowe)
**cena znieczulenia w przypadku znieczulenia do gastroskopii i kolonoskopii (badanie łączone) wynosi 400 zł
***na czas pandemii opłata pokrywa dodatkowe środki ochrony osobistej dla zespołu oraz dodatkowe środki ochrony dla Pacjenta
****podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Zdrowia ( RMZ z dn. 16.10.2017 w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Uprzejmie informujemy, że warunkiem zarezerwowania terminu na badanie w znieczuleniu ogólnym jest uiszczenie zadatku na TYDZIEŃ PRZED BADANIEM w wysokości odpowiednio 350 lub 400 złotych (jeśli są wykonywane 2 badania – kolonoskopia i gastroskopia w znieczuleniu). W przypadku badania w znieczuleniu miejscowym prosimy o uiszczenie opłaty w wysokości 490 złotych na TYDZIEŃ PRZED BADANIEM. Opłata nie podlega zwrotowi chyba, że Pacjent odwoła badanie na 48 godzin przed. Numer konta na jaki należy wpłacić zadatek:  mBank 15 1140 2004 0000 3602 7568 3111, w tytule prosimy o wpisywanie nazwiska Pacjenta.