impedancja

Impedancja przełyku Warszawa

Ogólny opis badania

Impedancja przełyku to badanie wykorzystywane w diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego takich jak choroba refluksowa (zgaga, pieczenie, odbijanie). Przy pomocy cienkiej sondy można zmierzyć i ocenić perystaltykę czyli działanie mięśni przełyku oraz ocenić charakter refluksu – czy jest kwaśny czy zasadowy. Badanie przeważnie zleca gastrolog. Warszawa może poszczycić się już kilkoma placówkami wykonującymi tego typu badania.

Impedancja przełyku to badanie wykorzystywane w diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego takich jak choroba refluksowa. U pacjentów z objawami takimi jak: zgaga, pieczenie w gardle, zwracanie pokarmów, (ale także takimi jak: nawracające zapalenie krtani, górnych dróg oddechowych, jamy ustnej czy zatok), pomaga w ocenie charakteru dolegliwości. Jest pomocne w rozpoznaniu na ile refluks czyli cofająca się treść z żołądka do przełyku wpływa na występujące u chorego objawy. Badanie może zmierzyć i ocenić perystaltykę czyli działanie mięśni przełyku oraz ocenić charakter refluksu – czy jest kwaśny czy zasadowy. Badanie przeważnie zleca gastrolog. Warszawa może poszczycić się już kilkoma placówkami wykonującymi tego typu badania. U nas możesz założyć sondę rano przed pracą lub na weekend i usunąć ją również kolejnego dnia rano.

Badanie wykonuje się przy pomocy bardzo cienkiej (ok. 1 mm) sondy, którą wprowadza się przez nos do przełyku. Sonda jest pozostawiona w takiej pozycji przez 24 godziny. Pacjent otrzymuje również odpowiednie urządzenie rejestrujące w którym zaznacza wykonywane czynności lub objawy np.: spożywanie posiłku, leżenie, zgagę, pieczenie, czkawkę, kaszel itd. Dzięki temu lekarz oceniający badanie może skorelować na ile odczucia pacjenta powiązane są z cofaniem się treści do przełyku a na ile z brakiem ruchów samego przełyku. Ułatwia to podjęcie decyzji o odpowiednim leczeniu chorego: dobraniu leków lub decyzji o kwalifikacji chorego do zabiegu operacyjnego. Przeważnie zanim pacjent ma wykonaną impedancję, zlecana jest gastroskopia. Opis z interpretacją lekarza gastroenterologa jest gotowy w ciągu 14 dni roboczych od badania. Warszawa ma kilka prywatnych placówek wykonujących obydwa badania, ale sprzęt endoskopowy klasy high definition jest w niewielu – nasza przychodnia z dumą może powiedzieć, że pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie w Warszawie.

Do badania należy przyjść na czczo. Nie ma żadnych innych ograniczeń. Przeważnie na 10-14 dni przed badaniem należy odstawić leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego takie jak blokery pompy protonowej (controloc, emanera itd.) czy H2blokery (ranigast). Jednak to należy indywidualnie ustalić z lekarzem – być może chce on wykonać badanie w celu oceny skuteczności leczenie – wtedy leków się nie odstawia. Po założeniu sondy wskazane jest, żeby pacjent po spożyciu posiłku, po godzinie wrócił do Przychodni w celu sprawdzenia czy sonda jest właściwie umieszczona- zwiększy to skuteczność badania.

Badanie jest bezbolesne. Należy jednak pamiętać, że końcówka sondy jest wyprowadzona przez nos i w takiej pozycji pozostaje przez 24 godziny, dlatego raczej nie warto ustalać sobie żadnych ważnych oficjalnych spotkań.

Badanie 24 godzinnej pH-metrii jest podstawowym badaniem umożliwiającym jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie obecności refluksu kwaśnego czyli dobrze reagującego na leczenie zmniejszające wydzielanie kwasu w żołądku (lekami takimi jak Controloc, Ranigast czy Emanera). W przypadku refluksu małokwaśnego lub niekwaśnego (niereagującego na typowe leczenie zachowawcze) lub w trakcie diagnostyki zaburzeń pozaprzełykowych mogących mieć związek z refluksem (kaszel, chrypa, poranne bóle gardła) konieczne jest przeprowadzenie jednocześnie z badaniem 24 godzinnym pH-metrii oceny impedancji przełyku – w związku z większym kosztem wykorzystywanego cewnika jest to badanie droższe.