ile trwa kolonoskopia

Ile trwa kolonoskopia? W znieczuleniu ogólnym, standardowym i w lekkiej sedacji

Kolonoskopia to bardzo ważne endoskopowe badanie diagnostyczne, które umożliwia dokładną ocenę jelita grubego. Czas trwania kolonoskopii zależny jest od wielu czynników, takich jak zastosowane znieczulenie, dodatkowe procedury medyczne w trakcie badania, indywidualnych cech budowy pacjenta oraz preferencji lekarza wykonującego badanie. Ile trwa kolonoskopia i czy rodzaj znieczulenia wpływa na czas badania?

Kolonoskopia — krótkie badanie o dużym znaczeniu

Kolonoskopia to niezwykle istotne badanie endoskopowe i jedno z najważniejszych badań przesiewowych. Wprowadzenie kamery do jelita grubego pozwala na wykrycie i monitorowanie różnych schorzeń (kolonoskopia diagnostyczna), takich jak m.in.:

  • rak jelita grubego,
  • polipy (przyczyniające się do powstania nowotworu jelita grubego),
  • zapalenie jelita grubego (np. mikroskopowe lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • uchyłkowatość.

Dodatkowo w czasie procedury lekarz może również usunąć polipy, czy pobrać materiał do badania histopatologicznego (kolonoskopia terapeutyczna). Możliwe jest również poszerzenie zwężeń jelitowych, wpływające na poprawę drożności jelit.

Badanie kolonoskopowe wykorzystywane jest przede wszystkim w profilaktyce raka jelita grubego. Za najważniejsze wskazania do kolonoskopii uznaje się:

  • występowanie dolegliwości bólowych w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (wzdęcia, ból brzucha, biegunki, zaparcia),
  • zmianę rytmu wypróżnień,
  • zauważenie zmiany wyglądu stolca (szczególnie ołówkowate stolce),
  • ślady krwi w stolcu,
  • dodatni wynik krwi utajonej w kale,
  • wyraźnie podwyższony poziom kalprotektyny,
  • utratę masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • zachorowania na raka jelita grubego w rodzinie.

Sprawny przebieg badania, wpływający na jego czas trwania, zależy od wielu czynników, m.in. właściwego przygotowania pacjenta i zastosowanego znieczulenia.

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i w zależności od indywidualnej wrażliwości może powodować dyskomfort lub nawet ból. To stosunkowo krótkie badanie ma wielkie znaczenie (np. usunięcie polipów może uchronić przed rakiem jelita grubego), dlatego nie należy z niego rezygnować. Pacjentom obawiającym się nieprzyjemnych doznań zaleca się skorzystanie ze znieczulenia ogólnego lub zastosowania lekkiej sedacji. 

Jak długo trwa kolonoskopia — czynniki wpływające na czas badania

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu endoskopu do jelita grubego i ocenie jego wnętrza. Badanie trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do godziny. Czas trwania kolonoskopii zależy od wielu czynników, przede wszystkim:

  • indywidualnych cech pacjenta (obecność zrostów w obrębie jamy brzusznej, czy uchyłków jelita zwykle wydłuża czas badania),
  • właściwego przygotowania pacjenta do badania (ocena wnętrza jelita jest łatwiejsza w przypadku dokładnego oczyszczenia i przestrzegania zaleceń dotyczących diety, np. trudno ocenić kolor śluzówki jelita u pacjentów, którzy spożywali buraki),
  • konieczności przeprowadzania dodatkowych procedur (takich jak pobranie wycinków do dalszych badań czy usuwanie polipów),
  • zastosowanego znieczulenia (np. kolonoskopia w znieczuleniu miejscowym nie wymaga dodatkowego przygotowania, ale może przebiegać wolniej ze względu na reakcje pacjenta),
  • lekarza wykonującego badanie (sprzęt, technika, doświadczenie, dokładność).

Ile trwa kolonoskopia pod narkozą?

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym (narkozie) trwa zwykle od 20 do 40 minut. Przed przystąpieniem do endoskopii przewodu pokarmowego, pacjent podłączany jest do aparatury monitorującej podstawowe funkcje życiowe i dożylnie podawany jest środek usypiający. Pacjent zasypia niemal natychmiast, natomiast na samo przygotowanie należy doliczyć dodatkowo około 15 minut. Po zastosowaniu znieczulenia ogólnego pacjent zostaje w placówce przez około 1-2 godziny.

Kolonoskopia — czas trwania znieczulenia do badania?

Czas trwania znieczulenia po kolonoskopii zależy od rodzaju zastosowanej metody. W przypadku znieczulenia miejscowego, polegającego na zastosowaniu żelu z lidokainą przed wprowadzeniem endoskopu, czas działania preparatu mija niedługo po zakończeniu badania. Płytka sedacja uspokaja i spowalnia reakcje na bodźce. Zdarza się, że niektórzy pacjenci przysypiają, ale bardzo łatwo się wybudzają. Pacjenci pozostają pod wpływem środka przez około godzinę po zakończeniu badania. Najdłuższy efekt działania utrzymuje się po zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Reakcja na działanie preparatów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jak szybko mija efekt działania zastosowanego środka, płytka lub umiarkowana sedacja oraz znieczulenie ogólne wykluczają prowadzenie pojazdów i urządzeń mechanicznych nawet do 24 godzin od przeprowadzenia badania.

Ile trwa badanie kolonoskopii — czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego

Kolonoskopia to badanie pozwalające na pobranie wycinków ze ściany jelita (np. przy diagnozowaniu WZJG) lub z zauważonych zmian w jelicie grubym (np. polip, guz). Materiał przeznaczony jest do badania histopatologicznego. Czas oczekiwania na wynik wynosi zwykle ok. 2-3 tygodni.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kolonoskopii.

Ile czasu trwa kolonoskopia?

Czas wykonania kolonoskopii wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Całkowity czas zależy od wielu czynników, takich jak: prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii, reakcje pacjenta, zastosowane znieczulenie, konieczne procedury.

Kolonoskopia — jak długo trwa czekanie na opis? Czy wynik z kolonoskopii jest od razu?

Czas oczekiwania na ostateczny opis kolonoskopii zależy od konkretnych procedur w ośrodku przeprowadzającym badanie. Zazwyczaj opis endoskopii przewodu pokarmowego dostępny jest niedługo po wykonaniu badania. Na wynik badania histopatologicznego należy poczekać do 3 tygodni.

Pobieranie wycinków — jak długo trwa badanie kolonoskopii?

Pobieranie wycinków w trakcie kolonoskopii nieznacznie wydłuża czas badania (zwykle o kilka minut). Wynik badania przeprowadzonego na podstawie pobranego materiału dostępny jest w ciągu 3 tygodni.

Ile trwa kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym, a ile przy znieczuleniu miejscowym?

Kolonoskopia przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, które obejmuje całkowite usypianie pacjenta, paradoksalnie może trwać krócej niż badanie w znieczuleniu miejscowym, co wynika z określonych reakcji pacjenta. Niezależnie od zastosowanej metody znieczulenia kolonoskopia trwa zwykle od 30 minut do godziny.

Czy kolonoskopia boli?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w przypadku kolonoskopii (i wielu innych badań) ocena dolegliwości występujących w trakcie procedury, zależy od indywidualnych odczuć pacjenta. Niektórzy określają doznania, jako uczucie dyskomfortu, inni bólu, a jeszcze inni pacjenci uważają, że gorsze od badania jest samo przygotowanie do kolonoskopii.

Należy również pamiętać, że prawidłowe przygotowanie jelita do kolonoskopii, zgodne z zaleceniami placówki, w której będzie wykonywana, ma ogromny wpływ na to jak przebiega samo badanie, czy jego wynik będzie diagnostyczny. Celem kolonoskopii jest wykluczenie lub wczesne wykrycie raka jelita grubego. To badanie, które może uratować życie.

3.5/5 - (148)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *