gastroskopia a strach

Gastrostrach

Wykonując badania endoskopowe przewodu pokarmowego, zauważyłem różnice w zachowaniu pomiędzy pacjentami, którzy mają mieć wykonaną kolonoskopię i gastroskopię.Pacjenci z dolegliwościami z górnego odcinka przewodu pokarmowego zazwyczaj dobrze wiedzą, z jakiego powodu mają mieć wykonane badanie – potrafią określić swoje dolegliwości i je umiejscowić.

Dla odmiany pacjenci przychodzący na badanie kolonoskopowe często nie wiedzą, z jakiego powodu mają mieć wykonane badanie. Mówią, że lekarz powiedział, że trzeba, więc przygotowali się i przyszli. Przypuszczam, że pomimo postrzegania kolonoskopii jako badania nieprzyjemnego i nieco krępującego, to fakt, że zdecydowaną większość badań wykonuję w znieczuleniu ogólnym, całkowicie pacjentów uspokaja.

Zazwyczaj, jeżeli do pracowni wchodzi pacjent odprężony i spokojny to mam pewność, że nie jest to jego pierwsza gastroskopia. Pozostałych pytam, dlaczego są tak bardzo przerażeni. W odpowiedzi słyszę często, że są przekonani, iż badanie jest  niewyobrażalnie nieprzyjemne. Pacjenci przychodzący do pracowni endoskopowej na badanie kolonoskopowe praktycznie nigdy nie są przerażeni, co najwyżej niepokoi ich wynik badania.
Wszyscy pacjenci wymagają poświecenia im dodatkowej chwili czasu przed rozpoczęciem badania w celu wyjaśnienia im planowanej procedury i uspokojenia.
Podczas samego badania ważna jest dobra współpraca pomiędzy spokojnym, odprężonym pacjentem i lekarzem, co umożliwia wykonanie badania w czasie krótszym niż 3-5 minut. Dla endoskopisty, poza wykonaniem badania w sposób bezpieczny i zapewniający kompleksową i wiarygodną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego, źródłem wielkiej satysfakcji jest, jeżeli pacjent po zakończeniu badania mówi, że jego strach przed badaniem był całkowicie nieuzasadniony.
Większość pacjentów ma wykonywane badanie gastroskopowe w znieczuleniu miejscowym. Dla niektórych jednak jedynym sposobem przeprowadzenia badania jest znieczulenie ogólne.
Pacjenci muszą być poinformowani przez lekarza, że każdy zabieg obarczony jest niewielkim ryzykiem powikłań.
Powikłania podczas kolonoskopii, pomimo tego, że zdarzają się bardzo rzadko, mogą być poważne i w skrajnych przypadkach wymagać pilnej operacji.

Warto pamiętać o wykonywaniu badań profilaktycznych (czyli umożliwiających znalezienie gruczolaków jelita grubego, zanim przekształcą się one w raka) u pacjentów przed pięćdziesiątym rokiem życia. Badanie zalecane jest u członków rodzin, w których były przypadki zachorowań na raka jelita grubego. Badania należy rozważyć u osób spożywających regularnie alkohol, palących tytoń lub otyłych, ponieważ u nich zmiany nowotworowe jelita grubego występują wcześniej niż w populacji ogólnej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zobacz Wszystkie

 

1/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *