Jak się przygotować do gastroskopii?
Gastroskopia to jedno z tych badań, których pacjenci nie lubią. Nie należy ono do najprzyjemniejszych przeżyć, ale jest niezwykle efektywne. Dlatego nie należy się go bać. Wiedza o tym, co to za rodzaj badania oraz jak się do niego przygotować pozwala znacznie zredukować stres, który może pojawić się przed zabiegiem.
Co to jest gastroskopia?
Gastroskopia to jedno z lepszych badań diagnostycznych, które pozwalają na kontrolę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Zabieg pozwala nie tylko ocenić stan błony śluzowej, ale również pobrać próbki do dalszych badań. Pozwala wykryć i usunąć źródło krwawienia, ciało obce czy polipy.
Wskazaniem do tego badania są dolegliwości z układu pokarmowego, zwłaszcza zgaga i odbijanie, wymioty i nudności, krwawienie, trudności w przełykaniu, bóle brzucha czy spadek masy ciała. Gastroskopię wykonuje się również u pacjentów z podejrzeniem zmian nowotworowych górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przy diagnozowaniu celiakii.
Gastroskopia – czy boli?
Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W takim wypadku przed badaniem tylną ścianę gardła spryskuje się środkiem znieczulającym. Dzięki czemu gastroskopia nie jest bolesna. Badanie nie jest jednak przyjemne. Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną. Przełknięcie aparatu może się wiązać z uczuciem odbijania oraz silnymi odruchami wymiotnymi, które znieczulenie powinno złagodzić. Endoskop wyposażony jest w źródło światła oraz kamerę, a także niewielkie narzędzia do pobrania podejrzanych wycinków,a także przeprowadzenia nieskomplikowanych zabiegów. Po podaniu znieczulenia miejscowego pacjentowi zakładany jest ustnik, który uniemożliwia zamknięcie ust oraz zapobiega przegryzieniu przewodu endoskopu. W trakcie badania nie można przełykać śliny, dlatego spływa ona do śliniaka, co również może być niezbyt przyjemne. Warto skupić się na równomiernym oddechu, który znacznie ułatwia lekarzowi przeprowadzenie gastroskopii.
Jak przygotować się do gastroskopii?
W przypadku pacjentów, którzy na stałe przyjmują leki, niezbędna jest wizyta u lekarza, który pomoże podjąć decyzję o zastosowaniu zamienników lub odstawieniu ich przed badaniem. Już na dwa tygodnie przed badaniem powinno się odstawić leki na żołądek. Natomiast preparaty, które wpływają na krzepliwość krwi, na 7 dni przed planowaną gastroskopią. Nie można przyjmować również preparatów wapnia i magnezu. Za ich sprawą ocena błony śluzowej może być znacznie utrudniona, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.
Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zgłosić ten fakt w rejestracji, gdyż przed gastroskopią niezbędne jest odstawienie leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny. W takim przypadku badanie zostanie wykonane w godzinach porannych, aby cukrzycy mogli po nim spożyć lekkie śniadanie oraz przyjąć potrzebne leki.
W niektórych sytuacjach niezbędne może się okazać również podanie choremu antybiotyku. Taką decyzję zawsze podejmuje lekarz, który ocenia korzyści i zagrożenia płynące z badania. Antybiotyk jest stosowany wśród osób z zastawkami serca lub protezą naczyniową, a także pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek lub wątroby, obniżoną odpornością lub po przeszczepach narządów.
Czy potrzebna jest dieta przed gastroskopią?
Przed zabiegiem nie jest wymagana specjalna dieta. Niezbędne jest jednak bycie na czczo. Minimum 6 godzin przed gastroskopią pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz gęstych płynów, herbaty i kawy. W tym czasie nie należy również żuć gumy ani palić papierosów. Możliwe jest jedynie picie niegazowanej wody. Na dwie godziny przed badaniem można ją wypić po raz ostatni, w objętości nie większej niż 250 ml, czyli około szklanki płynu. W przypadku leków, które pacjent powinien nadal przyjmować, można je zażyć również maksymalnie dwie godziny przed planowanym czasem gastroskopii, nie przekraczając określonej ilości wody do popicia.
Gastroskopia – ile trwa zabieg?
Gastroskopia trwa najczęściej około 15-30 minut. Zależny jest od wielu czynników, takich jak wykryte zmiany chorobowe, ilość wycinków, które należy pobrać czy współpraca pacjenta z lekarzem. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać polecenia osoby prowadzącej badanie. Przed badaniem warto zapoznać się z informacjami o nim. Wiedza o zabiegu pozwala zachować spokój i równomierny oddech, co jest niezbędne, by gastroskopia przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Po badaniu pacjent pozostaje jeszcze przez chwilę na obserwacji, a następnie może wrócić do domu.
Warto pamiętać, że jeśli gastroskopia wykonywana była w znieczuleniu ogólnym, czyli tzw. krótkiej sedacji, potrzebna jest opieka osoby towarzyszącej. W takim wypadku pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych przez kolejne 24 godziny. Przy znieczuleniu ogólnym może być potrzebna dodatkowo konsultacja anestezjologiczna. Należy przedstawić całą dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań, które są ważne do trzech miesięcy od daty wykonania:
- jonogram (K, Na)
- EKG
Co jeść po gastroskopii?
Gastroskopia wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent po zabiegu może funkcjonować normalnie. Jednak przez pierwsze dwie godziny po badaniu należy powstrzymać się od jedzenia, picia, a nawet żucia gumy czy palenia papierosów. Brak czucia w obszarze gardła i może prowadzić do zadławienia lub zachłyśnięcia. Po tym czasie można zjeść lekki posiłek. Śluzówka po gastroskopii może być podrażniona, dlatego warto przez kolejne 24 godziny unikać gorących oraz pikantnych posiłków. Po tym czasie można wrócić do swojej codziennej diety.
Gastroskopia – cena za zabieg
Podstawowa cena badania to 290 zł. Jednak warto pamiętać, że ogólny koszt gastroskopii zależny jest od ilości pobranych wycinków do badań czy nagrania przebiegu zabiegu. Ceny za poszczególne elementy zabiegu w centrum medycznym Medispace można znaleźć w naszym cenniku. Szczegółowych informacji udzieli również lekarz podczas konsultacji.
Gastroskopia w Warszawie – zapraszamy do Medispace
Choć badanie za pomocą endoskopu ma złą sławę, nie warto się go obawiać. Nieprzyjemne odczucia podczas badania nie trwają długo. Natomiast zalety wykonania gastroskopii są znacznie większe. W przypadku pojawiających się obaw warto umówić się na konsultację z doświadczonym lekarzem, który chętnie odpowie na pojawiające się pytania. Spokojne i merytoryczne odpowiedzi z pewnością usuną wszelkie wątpliwości.
W centrum medycznym Medispace używamy nowoczesnego endoskopu, dzięki któremu obraz z górnego odcinka przewodu pokarmowego jest bardzo wyraźny i pozwala na sprawne postawienie diagnozy, a często również usunięcie problemu już w trakcie trwania zabiegu. Zapraszamy do kontaktu z rejestracją w celu umówienia się na wizytę.