Ganglion – czym jest i co za sobą niesie?
Ganglion jest niegroźnym ale bolesnym guzkiem, który najczęściej pojawia się na nadgarstku lub stopie. Jego zaawansowane stadium może doprowadzić do unieruchomienia kończyny. Leczenie z kolei skupia się na zabiegu z zakresu fizykoterapii, a także ćwiczeń rozluźniających, a ostatecznym krokiem w najtrudniejszych przypadkach jest operacyjne usunięcie torbieli.
Ganglion, nazywany również torbielem galaretowatym jest guzkiem wypełnionym galaretowanym płynem. Fakt, iż pojawia się on na ciele nie ma związku z chorobami nowotworowymi, choć u wielu ludzi wywołuje obawy przed rakiem. Nie jest to groźne schorzenie, lecz mimo tego nie można go lekceważyć. Brak reakcji medycznej może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków, takich jak problemy z mięśniami i stawami. Powstaje on, gdy płynu znajdującego się w okolicy naszych stawów pojawia się za dużo. Znajduje wtedy ujście we wnętrzu powstałego guzka, najczęściej przy nadgarstku, rzadziej przy stopie.
W przypadku występowania gangliona na stopie, rośnie on głęboko pod skórą, na górnej stronie stóp, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym bardziej rośnie i powoduje poważniejsze problemy z doborem obuwia. Każdy jej kontakt z butem powoduje ból. Guzek ten pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle w wieku między 20., a 40. rokiem życia.
Ganglion nadgarstka często diagnozowany jest u osób, spędzających dużo czasu przed komputerem. Związane jest to z wielogodzinnym trzymaniem ręki w jednej pozycji, spowodowanej obsługa myszy komputerowej. Przeciążenie dłoni w ten sposób przyczynia się do powstania ganglionu nadgarstka. W przypadku kończyn górnych, rzadziej diagnozuje się ganglion na palcu, czasem pojawia się również ganglion kolana.
Gangliony powstają najczęściej w wyniku wspomnianych przeciążeń, ale również zapalenia stawów i ścięgien. Pojawiają się one również w konsekwencji urazu, takiego jak na przykład skręcenie stawu. Z podejrzeniem gangliony powinniśmy się udać do lekarza, gdy zauważymy u siebie:
- ból przy ruchach nadgarstkiem
- nadwrażliwość na dotyk
- brak możliwości pełnego zakresu ruchu ręką
- stan zapalny w okolicy stawu
Leczeniem ganglionu zajmują się profesjonaliści – ortopedzi i chirurdzy. Czasem zdarza się, że pod wpływem masażu lub samoistnie guzek znika, natomiast leczenie nie powinno ograniczać się do wklepywania maści czy olejków. Może to spowodować chwilową ulgę, natomiast będzie niewystarczające i guz będzie się powiększał, dając coraz bardziej dokuczliwe objawy. Zatem maść na ganglion nie okaże się wystarczająca.
Jeśli zauważymy, że guzek się powiększa i powoduje coraz większy ból, zarówno w obrębie nadgarstka, stopy, palca, czy kolana, należy skonsultować się ze specjalistą. Najprawdopodobniej zleci on pacjentowi wykonanie prześwietlenia RTG lub USG. Może okazać się również niezbędny rezonans magnetyczny, który pozwoli wykluczyć lub potwierdzić inne, znacznie poważniejsze choroby, takie jak:
- zapalenie stawów
- nerwiaki
- martwicę kości
Warto również postawić na fizykoterapię i zabiegi o właściwościach regeneracyjnych, takie jak laseroterapia, a także ultradźwięki i pole magnetyczne. Krioterapia również będzie dobrym pomysłem, ponieważ działa ona przeciwobrzękowo. Należy skonsultować się z terapeutą, który może zalecić ćwiczenia rozciągające lub rozluźniające, które można powtarzać w domu.