leczenie kapsułką endoskopia warszawa

Endoskopia kapsułkowa Warszawa

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wynikać z choroby jelit. Jeżeli męczą Cię ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy nudności to znaczy, że możesz mieć problemy z trawieniem i pracą jelit. Są one bardzo ważnym narządem organizmu człowieka, a równocześnie bardzo delikatnym. Pomimo że występujące objawy są dość charakterystyczne dla przewodu pokarmowego, to jednak postawienie prawidłowej diagnozy nie jest wcale takie proste.

 

Wykonaj endoskopię kapsułkową w Klinice Medispace!

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej przewodu pokarmowego, co dawniej nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Z tej właśnie przyczyny badania tą metodą wykonuje się głównie przy podejrzeniu, że dysfunkcje przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego.

Dlaczego warto wykonać endoskopię kapsułkową w klinice Medispace?

Warszawska klinika Medispace od wielu lat zajmuje się wszelkimi chorobami układu pokarmowego. Pracują u nas doświadczeni gastrolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób związanych z jelitami. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Jeśli na nie cierpisz, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.

Umów wizytę już dzisiaj!

 

 

Endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego i grubego to badanie przewodu pokarmowego, które wykonuje się przy pomocy zminiaturyzowanej bezprzewodowej kamery cyfrowej, lampy LED i nadajnika radiowego zamkniętych w kapsułce, którą połyka pacjent. Przechodzi ona przez przewód trawienny w podobny sposób jak pokarm, rejestrując obraz przewodu pokarmowego.

Endoskopię kapsułkową wykonuje się przeważnie przy podejrzeniu choroby w jelicie cienkim, które jest organem niedostępnym dla innych badań. Badanie przewodu pokarmowego kapsułką najczęściej zalecane jest przy:

  • niedokrwistości o niejasnej przyczynie,
  • krwawieniu z przewodu pokarmowego,
  • bólach brzucha,
  • biegunkach,
  • podejrzeniu choroby Leśniowskiego i Crohna,
  • uszkodzeniach polekowych,
  • zespołach złego wchłaniania,
  • polipach i zespołach polipowatości,
  • nowotworach.

W wielu przypadkach dzięki endoskopii kapsułkowej można określić zaawansowanie procesu chorobowego.

Do diagnostyki jelita grubego najbardziej miarodajnym i dokładnym badaniem jest tradycyjna kolonoskopia i w przypadku podejrzenia chorób tego odcinka przewodu pokarmowego jest zalecana przez lekarzy gastrologów.

Celiakia

Pełna nazwa celiakii to glutenozależna choroba trzewna. Ma ona podłoże immunologiczne. Układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko glutenowi, co powoduje reakcję zapalną i zanik kosmków jelitowych.

Zespół upośledzonego wchłaniania

Zespół upośledzonego wchłaniania to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez błonę śluzową jelita cienkiego. Jego obecność oznacza, że organizm nie jest w stanie przyswoić substancji odżywczych dostarczonych wraz z pożywieniem. W konsekwencji dochodzi do niedożywienia, a dalej do wyniszczenia organizmu.

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna należy do tak zwanych nieswoistych zapaleń jelit. Może ona dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, ale najczęściej lokalizuje się ją w końcowym odcinku jelita cienkiego.

Charakterystyczne objawy to: osłabienie,gorączka, spadek masy ciała, bóle brzucha i biegunki (nierzadko z krwią), a także zmiany w okolicy odbytu – owrzodzenia i ropnie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, podobnie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, należy do tak zwanych nieswoistych zapaleń jelit z tą różnicą, że obejmuje ono wyłącznie jelito grube.

Uchyłki jelita grubego

Są to drobne uwypuklenia na zewnątrz ściany jelita najczęściej zlokalizowane w końcowym jego odcinku. Częstość ich występowania wzrasta z wiekiem, ma je prawdopodobnie co trzecia osoba po 60 roku życia.

Rak jelita cienkiego

Rak jelita cienkiego to rzadko występujący nowotwór. W jego przebiegu ponad połowa patologicznych zmian występuje w dwunastnicy, a pozostałe pojawiają się w jelicie czczym i nieco rzadziej w krętym, najczęściej pod postacią gruczolakoraków, rakowiaków oraz mięsaków gładkokomórkowych. Na rozwój raka jelita cienkiego najbardziej są narażone osoby między 50. a 60. rokiem życia.

Polipy

Polipy jelita cienkiego i grubego to zazwyczaj łagodne, nienowotworowe zmiany, które systematycznie się rozrastają a czasami po pewnym czasie znikają. Jednak nie wolno ich lekceważyć, ponieważ niektóre rodzaje polipów mają skłonność do złośliwienia. 

choroby jelit

Przeprowadzenie badania jelita kapsułką jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. Połyka on kapsułkę, nie większa od tabletki i ważącą jedynie kilka gramów. Znajdująca się w niej kamera, która przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego, automatycznie robi zdjęcia w ilości 2-6 na sekundę, w zależności od tempa przemieszczania się kapsułki. Są one przesyłane do odbiornika, który pacjent ma przytwierdzony na pasku.

Lekarz, wykonujący badanie, za pomocą specjalnego oprogramowania, dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę przewodu pokarmowego. Analizę zapisanych obrazów, przeprowadza on zwykle po zakończeniu badania, jednak możliwe jest także obejrzenie ich w trakcie jego trwania.

Kapsułka powinna zostać wydalona w naturalnym 24-48 godzinnym cyklu, jest ona jednorazowego użytku i podlega zwrotowi.

Głównym przeciwwskazaniem do endoskopii kapsułkowej są:

  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,
  • dysfagia (zaburzenia połykania),
  •  zwężenie odźwiernika,
  •  podejrzenia zwężeń jelit,
  •  przetoka jelitowa,
  •  ciąża.

Najpoważniejszym powikłaniem jest uwięźnięcie kapsułki z niedrożnością wymagającą pilnej operacji lub pozostanie kapsułki w przewodzie pokarmowym bez objawów niedrożności.

Największe ryzyko występuje w przypadku choroby Leśniowskiego i Crohna, a w drugiej kolejności przy nowotworach. Uwięźnięcie kapsułki wiąże się zwykle z koniecznością interwencji chirurgicznej lub endoskopowej. Jednakże na świecie wykonano dotychczas kilkaset tysięcy badań tego typu, a powikłania zabiegu przy prawidłowej kwalifikacji zdarzają się rzadko, jedynie u około 1 proc pacjentów.

Cena endoskopii kapsułkowej wynosi 3900 zł.

cena badania kapsułka endoskopowa warszawa

3.9/5 - (200)