wizyta u dietetyka

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk, łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie pacjenta trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia.W związku z tym, że psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii, jak i dietetyki

– psychodietetyk pomaga wszystkim tym osobom, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej dla organizmu masy ciała.

W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą również wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której potrafi zdiagnozować i pracować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania, (np.anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się), czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju, (np.depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Część z nich może być zarówno czynnikiem utrudniającym trwałą zmianę stylu odżywiania, jak i przyczyną tych trudności.

Psychodietetyk w sposób całościowy ocenia przyczyny zaburzeń odżywiania, jak również chorób wynikających
z niewłaściwego odżywiania
. Stara się leczyć przyczyny i zmieniać nastawienie pacjenta, a dopiero w dalszej kolejności zajmuje się odpowiednim stylem odżywiania.Psychodietetyk pomaga ustalić cel, wytyczyć drogę,
a jednocześnie pokazuje, jak znaleźć siłę i motywację do tego, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę
i sprawić, by nowy sposób odżywiania stał się trwałym nawykiem, a nie tylko krótkotrwałą dietą. Dla psychodietetyka kluczem do sukcesu jest motywacja pacjenta, ponieważ większość porażek w odchudzaniu oraz w zmianie nawyków żywieniowych wiąże się właśnie z brakiem wystarczającej motywacji i silnej woli.

W swojej pracy psychodietetyk koncentruję się także na tym, aby pacjentki i pacjenci polubili siebie, gdyż dopiero wtedy, kiedy zaczną szanować swoje ciało (jakiekolwiek by ono nie było), będą mogli skutecznie schudnąć i zadbać o siebie. Po prostu potraktują zmianę stylu odżywiania jako przejaw troski i zaopiekowania się samym sobą, jak najlepszym przyjacielem.

 

Mgr Martyna Sztukowska
psycholog, psychoterapeuta

Zobacz Wszystkie

 

3.6/5 - (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *