przepuklina pachwinowa

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa jest nieprawidłowym uwypukleniem pachwiny. Jest dolegliwością, rozwijającą się stosunkowo powoli i rozkładającą w czasie. Może utworzyć się w organizmie na skutek urazu lub dużego wysiłku fizycznego, takiego jak poród. Polega ona na wydostawaniu się otrzewnej (czyli błony wyścielającej od wewnątrz jamę brzuszną), a także narządów, najczęściej jelit z wnętrza brzucha. Dzieje się tak, ponieważ zostaje naruszona struktura wewnętrzna, występująca w jamie brzusznej. Narządy wewnętrzne niezależnie od przyjmowanej pozycji i ruchów ciała, pozostają w wyznaczonych miejscach. Za ten proces odpowiedzialne są m.in. powłoki brzuszne, w szczególności mięśnie. Gdy jednak w miejscu styku mięśni pojawi się słaby punkt, wywołany napierającym ciśnieniem, szczelina ta powiększa się tworząc przepuklinę pachwinową.

Istnieją dwa rodzaje przepukliny pachwinowej, mające charakter wrodzony i nabyty:

wrodzone przepukliny brzuszne, związane są z niewłaściwym rozwojem zarodka, co wywołuje wady powłok brzusznych. Wysoki poziom dzisiejszej medycyny pozwala na zdiagnozowanie problemu w szybkim czasie. Odpowiednie metody wykrywające przepuklinę brzuszną u dziecka, które znajduje się jeszcze w łonie matki. Przepuklina dla nowonarodzonego dziecka jest niezwykle niebezpieczna oraz może wywołać groźne powikłania nabyte przepukliny brzuszne, powstające na etapie dorosłego życia. Ludzki organizm składa się z mięśni mniej lub bardziej wzmocnionych i odpornych na oddziaływanie zwiększonego ciśnienia w okolicy jamy brzusznej. Najbardziej narażone na uciski miejsca to okolice pachwin, gdzie występują połączenia mięśni oraz ich powięzi z kośćmi.

Jedną z przyczyn przepukliny pachwinowej jest otyłość. Znacznie częściej narażone są na nią również osoby pracujące fizycznie, zwłaszcza ci, którzy podnoszą i przenoszą różnego rodzaju ciężary. Statystycznie częściej chorują mężczyźni, co wynika z budowy anatomicznej, dokładnie budowy kanału pachwinowego.

Głównymi objawami przepukliny pachwinowej są:

  • ból występujący w okolicy pachwiny (szczególnie po wysiłku fizycznym), który może promieniować do jądra
  • kłopoty z wydalaniem stolca
  • bolesność podczas dotyku okolicy, w której pojawiła się przepuklina
  • coraz większa widoczność przepukliny, która schodzi do worka mosznowego
  • powstawanie uwypuklenia, które samoistnie się cofa w spoczynku lub po wciśnięciu, aż w końcu pojawienie się go na stałe w okolicy jąder

Leczenie przepukliny jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że istnieje ryzyko wystąpienia zagrażającego życiu zjawiska uwięźnięcia przepukliny, które może prowadzić do martwicy i niedrożności. Proponowaną przez nas procedurą medyczną jest beznapięciowy sposób zaopatrzenia przepukliny pachwinowej z zastosowaniem siatki metodą Lichtensteina. Polega ona na odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy otrzewnej, a następnie umieszczeniu prostokątnej siatki w tylnej ścianie kanału pachwinowego, po czym przyszycie jej do otaczających tkanek. Chirurg dokonuje wyboru rodzaju i wielkości siatki, biorąc pod uwagę wielkość ubytku powłok stanowiącego wrota przepukliny. Podczas operacji wykonuje się skośne cięcie w okolicy pachwinowej o długości od 5 do 10 cm, w zależności od wielkości przepukliny.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *