cienkoigłowa biopsja tarczycy warszawa

Cienkoigłowa biopsja tarczycy

cienkoigłowa biopsja tarczycy warszawa

Powiększona tarczyca, ból i obrzęk szyi, a także guzki tarczycy, są wskazaniami do wykonania biopsji. Biopsja tarczycy, przeprowadzana jednocześnie z badaniem USG, pozwala na pobranie próbek do szczegółowej analizy pod mikroskopem. Stanowi podstawę diagnostyki zmian nowotworowych. Czy biopsja tarczycy boli? Ile kosztuje biopsja tarczycy? Zaufaj specjalistom z MediSpace, którzy rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące tego zabiegu i profesjonalnie go przeprowadzą.

Biopsja tarczycy – gdzie wykonać? To, czego szukasz, jest w MediSpace!

Chcesz wykonać biopsję tarczycy prywatnie? Bez długich kolejek, w komfortowych warunkach i pod opieką wykwalifikowanych specjalistów? MediSpace to miejsce, które spełni Twoje oczekiwania. Przeprowadzamy biopsję cienkoigłową tarczycy w Warszawie – szybko, umiejętnie i bezboleśnie. Proponujemy dogodne terminy i czytelną procedurę diagnostyczną, która jest zgodna z najnowszymi standardami medycznymi. Powierz sprawy swojego zdrowia fachowcom, poddaj się biopsji tarczycy w MediSpace! 

Co to jest biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy to zabieg diagnostyczny, który polega na pobraniu z gruczołu tarczowego materiału biologicznego w postaci zmienionych chorobowo tkanek, by mogły one zostać poddane badaniu mikroskopowemu (cytologii). Taka metoda pobrania służy wykrywaniu różnego rodzaju zmian – od zapalnych po nowotworowe, np. torbieli, guzów, chłoniaków. W pierwszej kolejności wykonywana jest biopsja cienkoigłowa tarczycy (a ściślej: biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana – BACC), jeśli jednak jej wyniki nie pozwalają na postawienie pewnej diagnozy, przeprowadza się bardziej inwazyjną biopsję gruboigłową. 

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Podczas biopsji cienkoigłowej tarczycy, wykonywanej gdy pacjent pozostaje w pozycji leżącej, z głową odchyloną do tyłu, lekarz pozyskuje materiał do analizy przy użyciu igły o średnicy zaledwie 0,4 mm, czyli cieńszej niż przy pobieraniu krwi do badań laboratoryjnych (standardowa igła ma średnicę 0,7–0,8 mm). Lokalizuje cel z dużą precyzją dzięki aparatowi ultrasonograficznemu, którego głowica w tym samym czasie jest przykładana do szyi pacjenta. Na monitorze widać obraz USG tarczycy i wszelkie nieprawidłowości w jej strukturze. Igła trafia więc dokładnie tam, skąd trzeba pobrać zmienioną tkankę. W trakcie nakłuwania szyi nie wolno się poruszać, mówić, przełykać śliny, napinać mięśni, kaszleć ani żuć gumy. 

Pozyskany materiał, po utrwaleniu na szkiełkach mikroskopowych, zostaje przesłany do laboratorium diagnostycznego, gdzie ocenia go patomorfolog. Gdy lekarz pobierze próbkę, uciska gazikiem miejsce nakłucia tak samo jak po pobraniu krwi i opatruje miejsce wkłucia.

Ile trwa biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy trwa bardzo krótko. Nakłuwanie wykonywane przez doświadczonego lekarza to kwestia kilkunastu sekund, ale jeśli guzków lub innych zmian, z których należy pobrać materiał do analizy, jest więcej, biopsja może zająć 5–15 minut. 

Czy pobranie boli?

Pobranie próbki z tarczycy, choć jest inwazyjną procedurą medyczną, nie należy do bolesnych zabiegów ze względu bardzo małą średnicę igły używanej do nakłucia i krótki czas trwania biopsji. Wrażenia bólowe można porównać do tych, które towarzyszą pobraniu krwi.

Czy biopsja tarczycy jest bezpieczna?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy nie stwarza żadnego zagrożenia dla pacjenta. Może być wykonana nawet u kobiety w ciąży. Nie ma też przeszkód do przeprowadzenia biopsji tarczycy u dziecka.

Jak się przygotować?

W przypadku biopsji tarczycy przygotowanie do zabiegu polega na odpowiednio wczesnym odstawieniu przyjmowanych leków z kwasem acetylosalicylowym (np. aspiryny) i leków przeciwzakrzepowych (pod nadzorem lekarza). Do pacjenta należy zgromadzenie dokumentacji medycznej (w tym wyniku USG tarczycy sprzed nie więcej niż 3 miesięcy) i przedstawienie jej lekarzowi. Bezpośrednio przed zabiegiem trzeba usunąć wszystkie ozdoby z szyi. 

Powikłania po zabiegu

Biopsja guza tarczycy, jak każde badanie, stwarza pewne ryzyko powikłań. Są one jednak niezwykle rzadkie i ograniczają się do powstania zasinienia lub zakażenia w miejscu wkłucia, jeśli nie zostanie ono dobrze zdezynfekowane i zabezpieczone po pobraniu.

Biopsja tarczycy – wyniki. Jak je odczytać?

Na wyniki biopsji tarczycy trzeba poczekać co najmniej dwa tygodnie. Po otrzymaniu analizy patomorfologicznej lekarz dokonuje jej interpretacji i – w przypadku potwierdzenia diagnozy – omawia z pacjentem plan leczenia lub – jeśli wciąż są trudności z ustaleniem rozpoznania – informuje, jakie badania na tarczycę trzeba wykonać w następnej kolejności.

Badanie cytologiczne tarczycy podlega ocenie w kategoriach sześciostopniowej klasyfikacji Bethesda. Najwięcej wątpliwości pojawia się, gdy w biopsji tarczycy wskazana zostaje kategoria 3 – oznacza ona, że nie jest możliwe dokładne rozpoznanie zmiany (status bliżej nieokreślony). W tej sytuacji w przeciągu 3–6 miesięcy należy powtórzyć biopsję. Podobne postępowanie jest zalecane w przypadku kategorii 1 (tzw. biopsji niediagnostycznej, która często wskazuje na torbiel lub zapalenie tarczycy). Kategoria 2 odpowiada zmianie łagodnej, kategoria 4 – nowotworowi pęcherzykowatemu lub jego podejrzeniu, kategoria 5 – podejrzeniu złośliwości, kategoria 6 – nowotworowi złośliwemu. 

Biopsja tarczycy – cena zabiegu

W MediSpace cena cienkoigłowej biopsji tarczycy z badaniem cytologicznym wynosi 350 zł. Biopsję z drugiej okolicy anatomicznej można pobrać za 100 zł. Nasze centrum medyczne oferuje również szereg badań laboratoryjnych niezbędnych w diagnostyce chorób tarczycy. 

2.7/5 - (107)