Badania laboratoryjne Warszawa

laboratorium warszawa

Co mi dolega? Dlaczego źle się czuję? Czy na coś choruję? Droga do znalezienia odpowiedzi na te pytania jest tylko jedna i prowadzi przez badania laboratoryjne. W MediSpace doskonale znamy ich znaczenie, dlatego oferujemy naszym pacjentom cały wachlarz usług diagnostycznych, które znacznie przyspieszają ustalenie szybkiego i trafnego rozpoznania lekarskiego – bez długich kolejek i zbędnych formalności.

Dlaczego warto wybrać MediSpace?

Jeśli chcesz zrobić badania laboratoryjne w Warszawie, nie mogłeś trafić lepiej. MediSpace to miejsce, w którym komfort pacjenta to priorytet, dlatego postawiliśmy na współpracę z renomowanym laboratorium ALAB. Dzięki temu każdy, kto oddaje w nasze ręce własne zdrowie, może liczyć na kompleksową usługę – od rozpoznania źródeł problemu, przez przygotowanie indywidualnego planu leczenia, aż po przeprowadzenie celowanej terapii pod okiem najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów. Nasi lekarze to fachowcy, którzy już na podstawie wstępnego wywiadu są w stanie dobrać taki komplet badań diagnostycznych, jaki odpowiada indywidualnym potrzebom pacjenta.

Rola badań laboratoryjnych w diagnostyce chorób

Badania laboratoryjne są podstawą kontroli zdrowia i pierwszym krokiem w diagnostyce niemal wszystkich chorób. To dlatego, że każde zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza jeśli ma podłoże chorobowe, powoduje zmiany jakościowe i ilościowe w krwi, płynach ustrojowych bądź florze bakteryjnej. Bez wyników badań lekarza nie może ze stuprocentową pewnością rozpoznać, z jakim problemem przyszedł do niego pacjent. Nie jest również w stanie kontrolować postępów w leczeniu.

Każdy z nas, niezależnie od aktualnego stanu zdrowia, przynajmniej raz do roku powinien wykonać podstawowe badania krwi. Takie działanie profilaktyczne pozwala na wczesne wykrycie groźnych schorzeń, w tym coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych. W medycynie czas jest na wagę złota. Niestety, wielu pacjentów przekonuje się o tym dopiero wówczas, gdy słyszą spóźnioną diagnozę. W zaawansowanym stadium choroby prawdopodobieństwo jej wyleczenia jest zawsze mniejsze niż na początkowym etapie. Przepada również szansa na skorzystanie z najmniej inwazyjnych metod terapii.

Tymczasem dziś laboratoria diagnostyczne pracują nie tylko nad wykrywaniem chorób już obciążających organizm, ale również nad określaniem ryzyka zachorowania w przyszłości. Próbka krwi poddana badaniu genetycznemu daje informację, jakie jest zagrożenie, że pacjent za kilka czy kilkanaście lat zachoruje na nowotwór. Dlatego regularne badanie się to naturalny wyraz troski o własne zdrowie i najlepsza inwestycja w siebie.

Rodzaje badań laboratoryjnych w MediSpace

W MediSpace w ramach badań diagnostycznych wykonujemy analizy próbek krwi obwodowej (m.in. morfologię, OB, oznaczenie poziom cholesterolu, glukozy, hormonów tarczycy), moczu i kału (badania ogólne, badania na krew utajoną i pasożyty), a także wymazy z błon śluzowych (nosa, gardła, ucha) oraz posiewy (z dolnych dróg oddechowych, skóry, tkanki podskórnej, ran), markery odczynów zapalnych i biopsje. Oprócz badań podstawowych oferujemy szeroki wybór badań specjalistycznych, niezbędnych w diagnostyce:

  • infekcji (wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych),
  • alergii (oddechowych, pokarmowych, mieszanych),
  • chorób serca, układu krążenia i układu krwiotwórczego,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • chorób nowotworowych,
  • chorób reumatoidalnych,
  • chorób układu kostnego,
  • chorób układu pokarmowego,
  • chorób dermatologicznych,
  • zaburzeń hormonalnych.

Nasi klienci mogą skorzystać zarówno z pojedynczych badań laboratoryjnych, jak i z całych pakietów, w ramach których świadczymy komplet usług skierowanych do konkretnych grup pacjentów. Opracowaliśmy m.in. dwa pakiety nefrologiczne (pełny i przesiewowy), pozwalające na kompleksową diagnostykę chorób nerek, czy też dwa pakiety nadciśnieniowe (podstawowy i rozszerzony), nakierowane na rozpoznawanie i kontrolę hipertensji.

Pamiętaj! Analiza wyników badań to zadanie dla lekarza, który interpretuje poszczególne parametry, biorąc pod uwagę normy adekwatne do wieku danej osoby, a także całą historię chorób pacjenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do diagnozy zleca wykonanie badań uzupełniających.

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Większość podstawowych badań krwi należy robić na czczo, najlepiej w godzinach porannych (choć nie jest to wymagane np. w przypadku oznaczania poziomu TSH, FT3, FT4, hemoglobiny glikowanej, beta HCG, CRP, anty TPO, albuminy, amylazy i wielu innych). Żeby wyniki nie były zafałszowane, na 2–3 dni przed wizytą w punkcie pobrań warto powstrzymać się od spożywania alkoholu, dzień wcześniej zrezygnować z ciężkich prac fizycznych, na 12 godzin przed badaniem nie pić już nic prócz wody, a na godzinę przed – nie palić papierosów.

Pacjentom, którzy przyjmują na stałe leki, zaleca się skonsultowanie z lekarzem, czy powinni je zażyć, zanim poddadzą się badaniu krwi. Wykonanie niektórych analiz krwi, a także moczu czy kału, może może wiązać się z koniecznością przestrzegania przez określony czas specjalnej diety. W takich przypadkach szczegółowych wskazówek co do postępowania przed pobraniem udziela specjalista, który zleca badania. Informacją służy również rejestracja.

Pobranie próbek moczu i kału do analizy laboratoryjnej odbywa się w warunkach domowych. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w sterylny pojemnik (do kupienia w każdej aptece) i zadbać o higienę miejsc intymnych (podmyć się bezpośrednio przed pobraniem i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym).

Bardzo istotne jest, by mocz do badania był pierwszym porannym moczem i pochodził z tzw. środkowego strumienia (pierwszą partię należy oddać do muszli klozetowej, następną – środkową – do pojemnika, a ostatnią ponownie do muszli). W celu pobrania kału trzeba wypróżnić się do czystego, wcześniej wyparzonego i osuszonego naczynia (basenu, nocnika), a później przy użyciu łyżeczki z pojemnika transportowego przenieść kilka próbek z różnych części stolca do zbiornika, tak by wypełnić go w połowie. Ważne, by przed transportem do laboratorium diagnostycznego upewnić się, że pojemnik został szczelnie zamknięty. Materiał powinien zostać dostarczony niezwłocznie po pobraniu.

Badania laboratoryjne w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Kobiety w ciąży powinny być przygotowane na zwiększoną częstotliwość wykonywania badań laboratoryjnych, do których należą zarówno pomiary podstawowych parametrów fizjologicznych, jak i testy w kierunku chorób zakaźnych. Minimalny zakres diagnostyki niezbędnej do kontroli zdrowia przyszłej mamy i dziecka został ustalony przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Kalendarz badań w ciąży przewiduje oznaczenie grupy krwi oraz całego szeregu parametrów krwi i moczu u kobiety ciężarnej jeszcze przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży oraz regularne aktualizowanie i uzupełnianie wyników przy okazji kolejnych wizyt u ginekologa (do momentu rozwiązania morfologię należy robić co najmniej pięć razy).

Jednym z charakterystycznych badań do wykonania w ciąży (24.–26. tydzień) jest krzywa cukrowa (test obciążenia glukozą). Do typowych badań laboratoryjnych dla ciężarnych należy również badanie w kierunku GBS – przesiewowy test mikrobiologiczny na obecność paciorkowca z grupy B (35.–37. tydzień). Ze względu na zwiększone ryzyko infekcji intymnych u kobiet ciężarnych wskazana jest regularna kontrola flory bakteryjnej pochwy.

Uwaga! Kobiety w ciąży mają prawo do wykonania badań laboratoryjnych bez kolejki.

Badania laboratoryjne u dzieci – o czym warto pamiętać?

Centrum Medyczne MediSpace to placówka medyczna, w której leczeni są zarówno dorośli, jaki i najmłodsi pacjenci. Do Państwa dyspozycji oddajemy kadrę pediatrów oraz specjalistów chorób dziecięcych z zakresu gastroenterologii, neurologii, ginekologii, dermatologii, otolaryngologii, ortopedii, immunologii, psychodietetyki. W ramach tych specjalizacji wykonujemy pogłębioną diagnostykę chorób wieku dziecięcego i kierujemy na odpowiednie badania laboratoryjne.

Laboratorium ALAB, z którymi współpracujemy, zatrudnia doświadczonych diagnostów i techników laboratoryjnych, ze spokojem i opanowaniem podchodzących do współpracy z małymi pacjentami. Pobieranie krwi odbywa się w przyjaznej atmosferze i jest poprzedzone łagodną rozmową z dzieckiem – bez okłamywania i lekceważenia emocji. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy dbają o to, by ukłucie było jak najmniej bolesne, a cała procedura została maluchowi dokładnie wyjaśniona i nie trwała zbyt długo. W wykonywaniu badań laboratoryjnych u dzieci ważna jest też rola opiekunów, którzy powinni zachować spokój, słuchać poleceń personelu i do tego samego zachęcić dzielnego pacjenta. Bezstresowe podejście rodzica to już połowa sukcesu.

Pamiętaj! Niemowlę nie musi przystępować do badania krwi na czczo. Dziecko w wieku 2–3 lat bądź starsze najlepiej przyprowadzić do laboratorium diagnostycznego przed śniadaniem.

Badania laboratoryjne warszawa

Czas oczekiwania na wyniki

Swoją pracę opieramy na najnowszych zdobyczach technologicznych, dlatego wyniki badań udostępniamy pacjentom online. W przypadku badań podstawowych, takich jak morfologia krwi czy analiza moczu, wyniki można odczytać jeszcze w tym samym dniu, w którym próbka trafiła do punktu pobrań. Wystarczy wejść na stronę WWW alablaboratoria.pl, podać swój PESEL i numer kodu kreskowego (każdy otrzymuje taki kod w momencie oddawania próbki do analizy). Anonimowe dane osobowe pacjenta są bezpieczne w bazie laboratorium – osoby nieupoważnione nie mają do nich dostępu.

Uwaga! W przypadku niektórych, rzadziej wykonywanych badań laboratoryjnych na wyniki trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Ma to związek z długotrwałym procesem mikroskopowej oceny materiału biologicznego.

Badania laboratoryjne – cennik usług, godziny otwarcia

Cena za badania laboratoryjne to wypadkowa wielu czynników. Zależy w głównej mierze od rodzaju i ilości określanych parametrów oraz metody ich oznaczania. Morfologia, badanie ogólne moczu, badanie stężenia żelaza, potasu czy cholesterolu w surowicy krwi kosztują ok. 20 zł (za każdą z tych usług). Badanie CRP to wydatek rzędu 30 zł, test obciążenia glukozą – 50 zł, a biopsja cienkoigłowa – 100–300 zł. Szczegółowy cennik, który uwzględnia wszystkie oferowane przez nas usługi diagnostyczne, dostępny jest w oddzielnej zakładce.

Badania laboratoryjne w MediSpace wykonujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 12:00, a także w soboty od 8:00 do 12:00.

Oceń post