Choroby Dziecięce Warszawa

Nasi pediatrzy i specjaliści chorób dziecięcych

Pediatra i gastroenterolog dziecięcy. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista I st. w zakresie Pediatrii od 1994 r. a od 1999 r. specjalista II st. w zakresie Pediatrii. Specjalista w zakresie Gastroenterologii od 2004 r.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Pani Doktor jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, lekarzem specjalistą II stopnia z Ginekologii i Położnictwa. Zajmuje się również ginekologią dziecięcą i dziewczęcą (nastolatki). Przez wiele lat była starszym asystentem w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Zdobyła bogate doświadczenie pracując w kilku specjalistycznych klinikach, m.in w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej, w Instytucie Położnictwa i Ginekologii CKP WAM, Klinice Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii oraz w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Medycznego MON.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Specjalizuję się w leczeniu trądziku, łuszczycy, chorób alergicznych i wirusowych. Wykonuję zabiegi kriochirurgiczne, elektrokoagulacji i łyżeczkowania. Posiadam dyplomy i certyfikaty potwierdzające umiejętności z zakresu leczenia dermatologicznego i dermatoskopii.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Zapewnia konsultacje laryngologiczne, drobne zabiegi laryngologiczne orazusunięcie migdałków.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Od kilku lat zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dysplazji stawu biodrowego u dzieci – w tym wykonuje również badanie usg stawu biodrowego metoda Grafa. Od 2016 (luty) wraz z dr Arturem Boguckim prowadzę poradnie wad postawy/poradnia preluksacyjna w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Doktorat z immunologii obroniła w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, gdzie kontynuowała karierę naukową. Specjalizuje się w diagnostyce i terapii zaburzeń mikroflory jelitowej u dzieci ze spektrum autyzmu, chorobach autoimmunizacyjnych i alergicznych w tym w atopowym zapaleniu skóry. Stosuje holistyczne podejście do zaburzeń układu odpornościowego i procesów neurodegradacyjnych uwzględniając procesy metylacyjne i zaburzenia flory jelitowej.

Przeczytaj więcej o lekarzu.

Każdy niepokojący objaw dotyczący stanu zdrowia dziecka powinien skłonić rodziców do kontaktu z lekarzem. W przypadku niemowląt taki symptomami są np. nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość lub brak reakcji na bodźce, problemy ze ssaniem czy wady rozwojowe. U dzieci starszych niepokoić mogą wymioty, wysoka temperatura czy choroby skórne. 

Należy pamiętać, że między organizmem osób dorosłych i maluchów istnieje wiele różnic. Organizm dziecka stale się rozwija, dlatego też inaczej przechodzi pewne choroby. Stąd potrzeba wyodrębnienia specjalizacji lekarskiej ukierunkowanej na rozwój i zdrowie najmłodszych.

Lecz swojego malucha u pediatry – specjalisty zajmującego się chorobami dzieci i młodzieży

Pediatra w klinice Medispace w Warszawie diagnozuje i leczy najmłodszych, czuwa nad ich rozwojem poprzez zlecanie i interpretowanie badań okresowych, kieruje na szczepienia ochronne, a także udziela porad rodzicom dotyczących właściwej opieki nad dziećmi oraz profilaktyki najczęściej spotykanych u nich chorób. W przypadku ich podejrzenia, skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Dlaczego warto leczyć dzieci i młodzież w klinice Medispace

Klinika Medispace zapewnia małym pacjentom efektywne i bezpieczne metody leczenia. Pracują u nas doświadczeni pediatrzy i lekarze innych specjalizacji ukierunkowanych na leczenie dzieci i młodzieży. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bogate doświadczenie w leczeniu najmłodszych. Jeśli zauważasz jakieś problemy u swojego dziecka, skontaktuj się z nami i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.

Pediatria to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga od lekarza posiadania wiedzy z różnych dziedzin medycyny, aby mógł trafnie diagnozować choroby u dzieci. Za jej twórcę uważa się doktora medycyny, Abrahama Jacobiego, który w XIX wieku otworzył pierwszą klinikę pediatrii. W jej ramach powstało wiele podspecjalizacji, skupiających się na konkretnych układach i schorzeniach. Istnieje więc dziecięca kardiologia, endokrynologia, neurologia czy onkologia. Natomiast leczeniem schorzeń u noworodków zajmuje się neonatolog. Nie można również zapomnieć o medycynie prenatalnej, umożliwiającej leczenie jeszcze przed momentem narodzin.

Pediatra jest lekarzem, który ukończył studia na kierunku medycznym. Jest to specjalizacja 5-letnia modułowa. Oznacza to, że przez pierwsze 3 lata, lekarz kończy moduł ogólny, a następnie czeka go 2-letni moduł specjalistyczny, jak chociażby pediatra alergolog lub kardiolog. 

Pediatra musi mieć rozległą wiedzę z wielu gałęzi medycyny, aby dokładniej diagnozować i skutecznie zwalczać dolegliwości u dzieci i młodzieży. Nie tylko leczy on przeziębienia i choroby wieku dziecięcego, ale również wykonuje badania diagnostyczne i kontrolne, dzięki którym może monitorować rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Warto wiedzieć, że noworodkami, czyli dziećmi do ukończenia 4. tygodnia życia, opiekują się neonatolodzy, zaś osobami do ukończenia 18. roku życia – pediatrzy. Lekarze od dzieci bez trudu rozpoznają zaburzenia rozwojowe pilnują kalendarza szczepień i w razie potrzeby kierują rodziców maluchów do innych specjalistów.

Ponadto, lekarz dziecięcy musi wykazywać się odpowiednimi cechami charakteru – musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać, być cierpliwy i odpowiednio reagować. Dzięki temu może stworzyć odpowiednią atmosferę, która jest znacząca we współpracy z najmłodszymi. Bardzo często małe dzieci nie wykazują chęci do współpracy podczas leczenia, dlatego też dobry pediatra powinien umieć odpowiednio reagować na niechęć i płacz małego pacjenta.

Generalnie lekarz pediatra:

 • przeprowadza wywiad i badanie,
 • stawia rozpoznania,
 • planuje leczenie,
 • przepisuje leki,
 • rozpoznaje wady rozwojowe,
 • wystawia skierowania na badania,
 • kwalifikuje do szczepień profilaktycznych,
 • przeprowadza bilanse, badania okresowe,
 • ocenia stopień rozwoju dziecka,
 • rozpoznaje zaburzenia związane z rozwojem dziecka,
 • wykonuje badania przesiewowe.

Lekarz dla dzieci przeprowadza diagnostykę na podstawie wywiadu chorobowego, badania pacjenta oraz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Dodatkowo, może wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub szpitalu.

pediatra prywatnie warszawa

Objawami chorobowymi zgłaszanymi pediatrom są często: katar, kaszel, podwyższona temperatura, bóle głowy, brzucha, biegunki, wymioty i zmiany skórne. Rodziców dzieci w wieku szkolnym niepokoją też często ich problemy z nauką.

Jednak choroby, których leczeniem najczęściej zajmuje się pediatra to – obok przeziębienia, anginy, grypy czy zapalenia gardła, również choroby zakaźne – np. ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, szkarlatyna, czyli typowe schorzenia wieku dziecięcego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, których leczenie wymaga zdiagnozowania przez specjalistę, lekarz kieruje dziecko do lekarza innej specjalizacji dermatologa, neurologa, diabetologa, endokrynologa, kardiologa czy też laryngologa dziecięcego.

Wizyty u pediatry powinny odbywać się regularnie. Rodzice powinni odwiedzać lekarza, kiedy przychodzi pora na bilanse, szczepienia i wizyty kontrolne. Ponadto, do konsultacji ze specjalistą chorób dziecięcych powinny skłonić rodziców występujące u maluchów następujące symptomy:

 • podwyższona temperatura,
 • kaszel, katar,
 • brak apetytu,
 • wysypki i zmiany skórne,
 • trudności ze ssaniem piersi i smoczka,
 • nadmierne ślinienie się,
 • wzdęcia,
 • biegunki i zaparcia,
 • kolki,
 • wymioty,
 • zezowanie,
 • nadpobudliwość,
 • opóźniony rozwój ruchowy,
 • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,
 • nadmierna płaczliwość,
 • nadmierna senność,
 • osowiałość dziecka,
 • brak reakcji na bodźce zewnętrzne: głos, mimikę, gesty.

W przypadku dzieci starszych, pediatrę powinniśmy odwiedzić jeśli:

 • zauważamy objawy infekcji,
 • podejrzewamy chorobę przewlekłą,
 • po zakończonej antybiotykoterapii,
 • pojawiły się symptomy alergii,
 • obserwujemy zmiany w osobowości, zachowaniu, szczególnie w połączeniu z niepokojącymi fizycznymi zmianami w ciele,
 • ze względu na pogorszone samopoczucie potrzebne jest zwolnienie zajęć szkolnych lub ze względu na stan zdrowia dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego,
 • niezbędne okazuje się skierowanie do lekarza innej dziedziny medycyny,
 • stan zdrowia dziecka nie poprawia się lub pogorsza po stosowanych lekach.

U pediatry należy pojawiać się przede wszystkim na badaniach kontrolnych. Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. Podczas szczepień, pediatra lub lekarz rodzinny bada stan ogólny dziecka, mierzy je i waży. Pełnią więc one również rolę wizyt kontrolnych.

Należy też pamiętać, iż w opiece nad dzieckiem bardzo duże znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie tzw. bilansów zdrowia, podczas których monitoruje się rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. W Polsce bilanse zdrowia wykonuje się w wieku 2 i 4 lat, następny jest bilans 7-latka, 9–10-latka, 13–14-latka, 16-latka oraz 18–19-latka.