Choroby Dziecięce Warszawa
Nasi pediatrzy i specjaliści chorób dziecięcych
Pediatra i gastroenterolog dziecięcy. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista I st. w zakresie Pediatrii od 1994 r. a od 1999 r. specjalista II st. w zakresie Pediatrii. Specjalista w zakresie Gastroenterologii od 2004 r.
Pani Doktor jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, lekarzem specjalistą II stopnia z Ginekologii i Położnictwa. Zajmuje się również ginekologią dziecięcą i dziewczęcą (nastolatki). Przez wiele lat była starszym asystentem w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Zdobyła bogate doświadczenie pracując w kilku specjalistycznych klinikach, m.in w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej, w Instytucie Położnictwa i Ginekologii CKP WAM, Klinice Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii oraz w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Medycznego MON.
Zapewnia konsultacje laryngologiczne, drobne zabiegi laryngologiczne orazusunięcie migdałków.
Od kilku lat zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dysplazji stawu biodrowego u dzieci – w tym wykonuje również badanie usg stawu biodrowego metoda Grafa. Od 2016 (luty) wraz z dr Arturem Boguckim prowadzę poradnie wad postawy/poradnia preluksacyjna w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Doktorat z immunologii obroniła w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, gdzie kontynuowała karierę naukową. Specjalizuje się w diagnostyce i terapii zaburzeń mikroflory jelitowej u dzieci ze spektrum autyzmu, chorobach autoimmunizacyjnych i alergicznych w tym w atopowym zapaleniu skóry. Stosuje holistyczne podejście do zaburzeń układu odpornościowego i procesów neurodegradacyjnych uwzględniając procesy metylacyjne i zaburzenia flory jelitowej.
Każdy niepokojący objaw dotyczący stanu zdrowia dziecka powinien skłonić rodziców do kontaktu z lekarzem. W przypadku niemowląt taki symptomami są np. nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość lub brak reakcji na bodźce, problemy ze ssaniem czy wady rozwojowe. U dzieci starszych niepokoić mogą wymioty, wysoka temperatura czy choroby skórne.
Należy pamiętać, że między organizmem osób dorosłych i maluchów istnieje wiele różnic. Organizm dziecka stale się rozwija, dlatego też inaczej przechodzi pewne choroby. Stąd potrzeba wyodrębnienia specjalizacji lekarskiej ukierunkowanej na rozwój i zdrowie najmłodszych.
Lecz swojego malucha u pediatry – specjalisty zajmującego się chorobami dzieci i młodzieży
Pediatra w klinice Medispace w Warszawie diagnozuje i leczy najmłodszych, czuwa nad ich rozwojem poprzez zlecanie i interpretowanie badań okresowych, kieruje na szczepienia ochronne, a także udziela porad rodzicom dotyczących właściwej opieki nad dziećmi oraz profilaktyki najczęściej spotykanych u nich chorób. W przypadku ich podejrzenia, skontaktuj się z nami jak najszybciej.
Dlaczego warto leczyć dzieci i młodzież w klinice Medispace
Klinika Medispace zapewnia małym pacjentom efektywne i bezpieczne metody leczenia. Pracują u nas doświadczeni pediatrzy i lekarze innych specjalizacji ukierunkowanych na leczenie dzieci i młodzieży. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bogate doświadczenie w leczeniu najmłodszych. Jeśli zauważasz jakieś problemy u swojego dziecka, skontaktuj się z nami i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.
Pediatria to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga od lekarza posiadania wiedzy z różnych dziedzin medycyny, aby mógł trafnie diagnozować choroby u dzieci. Za jej twórcę uważa się doktora medycyny, Abrahama Jacobiego, który w XIX wieku otworzył pierwszą klinikę pediatrii. W jej ramach powstało wiele podspecjalizacji, skupiających się na konkretnych układach i schorzeniach. Istnieje więc dziecięca kardiologia, endokrynologia, neurologia czy onkologia. Natomiast leczeniem schorzeń u noworodków zajmuje się neonatolog. Nie można również zapomnieć o medycynie prenatalnej, umożliwiającej leczenie jeszcze przed momentem narodzin.
Pediatra jest lekarzem, który ukończył studia na kierunku medycznym. Jest to specjalizacja 5-letnia modułowa. Oznacza to, że przez pierwsze 3 lata, lekarz kończy moduł ogólny, a następnie czeka go 2-letni moduł specjalistyczny, jak chociażby pediatra alergolog lub kardiolog.
Pediatra musi mieć rozległą wiedzę z wielu gałęzi medycyny, aby dokładniej diagnozować i skutecznie zwalczać dolegliwości u dzieci i młodzieży. Nie tylko leczy on przeziębienia i choroby wieku dziecięcego, ale również wykonuje badania diagnostyczne i kontrolne, dzięki którym może monitorować rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.
Warto wiedzieć, że noworodkami, czyli dziećmi do ukończenia 4. tygodnia życia, opiekują się neonatolodzy, zaś osobami do ukończenia 18. roku życia – pediatrzy. Lekarze od dzieci bez trudu rozpoznają zaburzenia rozwojowe pilnują kalendarza szczepień i w razie potrzeby kierują rodziców maluchów do innych specjalistów.
Ponadto, lekarz dziecięcy musi wykazywać się odpowiednimi cechami charakteru – musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać, być cierpliwy i odpowiednio reagować. Dzięki temu może stworzyć odpowiednią atmosferę, która jest znacząca we współpracy z najmłodszymi. Bardzo często małe dzieci nie wykazują chęci do współpracy podczas leczenia, dlatego też dobry pediatra powinien umieć odpowiednio reagować na niechęć i płacz małego pacjenta.
Generalnie lekarz pediatra:
- przeprowadza wywiad i badanie,
- stawia rozpoznania,
- planuje leczenie,
- przepisuje leki,
- rozpoznaje wady rozwojowe,
- wystawia skierowania na badania,
- kwalifikuje do szczepień profilaktycznych,
- przeprowadza bilanse, badania okresowe,
- ocenia stopień rozwoju dziecka,
- rozpoznaje zaburzenia związane z rozwojem dziecka,
- wykonuje badania przesiewowe.
Lekarz dla dzieci przeprowadza diagnostykę na podstawie wywiadu chorobowego, badania pacjenta oraz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Dodatkowo, może wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub szpitalu.
Objawami chorobowymi zgłaszanymi pediatrom są często: katar, kaszel, podwyższona temperatura, bóle głowy, brzucha, biegunki, wymioty i zmiany skórne. Rodziców dzieci w wieku szkolnym niepokoją też często ich problemy z nauką.
Jednak choroby, których leczeniem najczęściej zajmuje się pediatra to – obok przeziębienia, anginy, grypy czy zapalenia gardła, również choroby zakaźne – np. ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, szkarlatyna, czyli typowe schorzenia wieku dziecięcego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, których leczenie wymaga zdiagnozowania przez specjalistę, lekarz kieruje dziecko do lekarza innej specjalizacji dermatologa, neurologa, diabetologa, endokrynologa, kardiologa czy też laryngologa dziecięcego.
Wizyty u pediatry powinny odbywać się regularnie. Rodzice powinni odwiedzać lekarza, kiedy przychodzi pora na bilanse, szczepienia i wizyty kontrolne. Ponadto, do konsultacji ze specjalistą chorób dziecięcych powinny skłonić rodziców występujące u maluchów następujące symptomy:
- podwyższona temperatura,
- kaszel, katar,
- brak apetytu,
- wysypki i zmiany skórne,
- trudności ze ssaniem piersi i smoczka,
- nadmierne ślinienie się,
- wzdęcia,
- biegunki i zaparcia,
- kolki,
- wymioty,
- zezowanie,
- nadpobudliwość,
- opóźniony rozwój ruchowy,
- trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,
- nadmierna płaczliwość,
- nadmierna senność,
- osowiałość dziecka,
- brak reakcji na bodźce zewnętrzne: głos, mimikę, gesty.
W przypadku dzieci starszych, pediatrę powinniśmy odwiedzić jeśli:
- zauważamy objawy infekcji,
- podejrzewamy chorobę przewlekłą,
- po zakończonej antybiotykoterapii,
- pojawiły się symptomy alergii,
- obserwujemy zmiany w osobowości, zachowaniu, szczególnie w połączeniu z niepokojącymi fizycznymi zmianami w ciele,
- ze względu na pogorszone samopoczucie potrzebne jest zwolnienie zajęć szkolnych lub ze względu na stan zdrowia dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego,
- niezbędne okazuje się skierowanie do lekarza innej dziedziny medycyny,
- stan zdrowia dziecka nie poprawia się lub pogorsza po stosowanych lekach.
U pediatry należy pojawiać się przede wszystkim na badaniach kontrolnych. Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. Podczas szczepień, pediatra lub lekarz rodzinny bada stan ogólny dziecka, mierzy je i waży. Pełnią więc one również rolę wizyt kontrolnych.
Należy też pamiętać, iż w opiece nad dzieckiem bardzo duże znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie tzw. bilansów zdrowia, podczas których monitoruje się rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. W Polsce bilanse zdrowia wykonuje się w wieku 2 i 4 lat, następny jest bilans 7-latka, 9–10-latka, 13–14-latka, 16-latka oraz 18–19-latka.