Laryngologia Warszawa

Nasi laryngolodzy

Boli Cię ucho, męczy przewlekły katar, a może nasila się stan zapalny zatok? Najczęstszą przypadłością w zakresie chorób uszu jest ich zapalenie o różnych przyczynach. Stan zapalny jest także jedną z najczęściej występujących chorób zatok. Do lekarza laryngologa należy wybrać się również, kiedy pojawia się ból gardła, zauważamy u siebie przewlekły kaszel lub chrypkę albo utrudnione oddychanie. Przyczyną takich dolegliwości może być już nie tylko zapalenie, ale również guzki, czy zmiany nowotworowe. Jeśli zostaną zlekceważone, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem otolaryngologiem!

Wylecz skutecznie chore zatoki, nos i gardło w Warszawie!

Leczenie otolaryngologiczne w klinice Medispace w Warszawie jest szybkie i skutecznie. Postaw na doświadczenie specjalistów i bezpieczeństwo podczas zabiegów. Nie wahaj się umówić wizyty, jeśli zauważasz u siebie objawy chorób uszu, zatok lub gardła. Po zabiegu wszystkie dolegliwości miną!

Dlaczego warto leczyć się w poradni otolaryngologicznej Medispace?

Warszawska klinika Medispace od wielu lat zajmuje się wszelkimi chorobami laryngologicznymi. Pracują u nas doświadczeni otolaryngolodzy, specjalizujący się w wielu chorobach narządów zlokalizowanych w głowie i szyi. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń uszu, zatok, krtani, nosa czy gardła. Jeśli na nie cierpisz, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, by wyleczyć uciążliwe schorzenia laryngologiczne.

Umów wizytę już dzisiaj!

Co to jest laryngologia?

Laryngologia skupia się na się chorobach ucha, krtani, nosa, gardła, ale także kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka i gruczołów ślinowych. Lekarze tej specjalizacji zajmują się też chirurgią szczęki, zabiegami endoskopowymi przełyku czy dolnych dróg oddechowych, chirurgią rekonstrukcyjną, chirurgią gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych. Wykonują również endoskopię dolnych dróg oddechowych i przełyku a także zabiegi endoskopowe zatok przynosowych.

Otolaryngologia dzieli bardziej szczegółowe specjalizacje, spośród których możemy wyróżnić:

  • foniatrię – dotyczącą  zaburzeń mowy i głosu,
  • audiologię – badającą nieprawidłowości słuchu.
  • rynologię – lecząca schorzenia nosa oraz zatok przynosowych,
  • neurootologię, która ma silne związki z neurologią i zajmuje się  profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń równowagi i słuchu,
  • laryngologię onkologiczną – skoncentrowaną na diagnozowaniu i leczeniu nowotworów przełyku oraz innych narządów głowy i szyi.
  • otologię – zajmującą się chorobami uszu.
  • chirurgię podstawy czaszki –  leczącą m.in. schorzenia w obrębie tkanek zewnątrzczaszkowych, krtani, zatok przynosowych,
  • otolaryngologię dziecięcą – która koncentruje się na chorobach uszu, nosa, krtani i gardła u dzieci.

Laryngolog czy otolaryngolog?

Prawidłowa i pełna nazwa tej specjalizacji to otolaryngologia – słowo pochodzące z języka greckiego. Jednakże, na lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie medycyny używane jest zarówno określenie – laryngolog, jak i otolaryngolog. Słowo „otolaryngolog” jest nazwą pełną, a termin„laryngolog”– skróconą.

Jakie schorzenia leczy laryngolog?

Laryngolog jest przede wszystkim lekarzem uszu, nosa i krtani, zajmuje się on leczeniem wielu lżejszych i cięższych schorzeń zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Do najpowszechniejszych z nich należą:

  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • polipy nosowe,
  • przerosty małżowin nosowych,
  • schorzenia migdałków,,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie zatok,
  • niedosłuch,
  • angina ropna
  • zapalenie krtani,
  • otospongioza
  • choroba Meniere`a
  • urazy i złamania nosa,
  • zapalenia ucha wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego,
  • przerośnięte migdałki podniebienne,
  • bezdech senny,
  • otoskleroza,
  • naczynioruchowy nieżyt nosa,
  • nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej/

laryngologia warszawa

Kiedy należy wybrać się do laryngologa?

Do wizyty w gabinecie laryngologicznym bezwzględnie powinno nas skłonić nas wystąpienie objawów, takich jak:

  • krwawienia z nosa,
  • zapalenie gardła,
  • zaburzenia połykania,uporczywy, ciężki do wyleczenia katar,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi,
  • ból ucha, szumy uszne, pogorszenie słuchu,
  • nawracające bóle głowy,
  • utrudnione oddychanie,
  • guzy szyi i głowy,
  • chrapanie i bezdech,
  • chrypa,
  • ból gardła.

Konsultacje laryngologiczne obejmują dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne, które umożliwiają zebranie wszystkich informacji niezbędnych do postawienia diagnozy oraz dalszego ewentualnego leczenia. W ich trakcie, przeprowadzane jest badanie endoskopowe, które zwiększa możliwości wykrycia zmian chorobowych, obejmujących jamę nosa, gardła czy uszy.

Najczęściej występujące choroby laryngologiczne

Do najczęstszych chorób laryngologicznych należy ostre zapalenie migdałków Choroba ta może być wywołana bakteriami,adenowirusami, enterowirusami, wirusem opryszczki, wirusem paragrypy lub grypy. Innym bardzo powszechnie występującym schorzeniem, jest przewlekłe zapalenie gardła. Może być ono spowodowane niedostatecznym nawilżeniem błon śluzowych, alergią, zaburzeniami hormonalnymi a nawet cukrzycą.

Kolejnym, częstą chorobą występującą u osób w każdym wieku są przerośnięte migdałki podniebienne. Przyczyną zachorowania są na ogół nawracające infekcje oraz stany zapalne dróg oddechowych, alergie, zakażenia grzybiczne, jak również nowotwory.

Z kolei, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe jest rozpoznawane najczęściej u dzieci. Ogranicza ono ruchy języka, zaburza jego pozycję spoczynkową oraz powoduje dolegliwości w mówieniu, żuciu, gryzieniu czy połykaniu.

Inną grupą chorób leczoną w gabinecie laryngologicznym są schorzenia uszu. Należy do nich choroba Meniere’a – przewlekłe schorzenie dotyczące ucha środkowego, związane z gromadzeniem się płynu w błędniku błoniastym. Ponadto, narząd słuchu narażony jest na różnego rodzaju stany zapalne. Należy do nich: m.in. zapalenie ucha zewnętrznego, które obejmuje małżowinę uszną, błonę bębenkową i kanał słuchowy. Spowodowane bywa ono urazami mechanicznymi, nadmierna wilgotnością, zmianą pH w przewodzie słuchowym, bakteriami, grzybami lub wirusami. Innym często występującym stanem zapalnym jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego które polega na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej ucha i najczęściej występuje u dzieci do 5 roku życia. Do jego głównych przyczyn, należą nieprawidłowości w działaniu trąbki słuchowej, budowie twarzoczaszki, rozszczep podniebienia, przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych.

Nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej również dotyczy na ogół dzieci, i towarzyszy ostrym zapaleniom górnych dróg oddechowych, czyli nosa, gardła, zatok przynosowych. 

Z kolei, zapalenie ucha wewnętrznego jest procesem zapalnym błędnika  Bardzo często jest wynikiem powikłań przewlekłego zapalenia ucha środkowego, albo wirusów i bakterii.

Inną poważną chorobą uszu jest otospongioza, choroba tkanki kostnej ucha środkowego,  Dochodzi do niej w wyniku nieprawidłowego rozwoju kosteczek ucha środkowego.

Laryngologia zajmuje się również chorobami nosa. Często spotykanymi schorzeniami są: naczynioruchowy nieżyt nosa, spowodowany nadreaktywnością błony śluzowej nosa na różnego rodzaju bodźce oraz polipy nosa – łagodne zmiany powstałe w jamach nosa, która utrudniają swobodne oddychanie.

Zupełnie innym schorzeniem jest skrzywienie przegrody nosowej, którego korekcja często wymaga wykonania operacji z zakresu chirurgii nosa, zwanej septoplastyką. Chirurgia nosa nazywana inaczej rhinoplastyką służy też poprawie defektów estetycznych nosa.

Poważną i niebezpieczną chorobą zaliczaną do schorzeń laryngologicznych jest też bezdech senny, przy którym podczas snu dochodzi do zapadania się języka i gardła, co prowadzi do spadku ilości tlenu i wystąpienia duszności.

otolaryngologia warszawa warszawaNajczęściej przeprowadzane zabiegI laryngologiczne

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów laryngologicznych należą operacje na zatokach Obecnie wykonuje się funkcjonalną endoskopową operację zatok – minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwane są wszelkie przeszkody utrudniające napowietrzanie zatok oraz liczne zabiegi płukania zatok przeprowadzane różnego rodzaju nowoczesnymi metodami.

Równie popularne są zabiegi związane z chorobami migdałków, takie jak: adenektomia – usunięcie trzeciego migdałka, adenotomia – przycięcie migdałka gardłowego,.tonsilektomia – usunięcie migdałków podniebnych, tonsilotomia – przycięcie migdałków podniebiennych oraz adenotomsillotomia – usunięcie migdałka gardłowego i przycięcie migdałków podniebnych.

Powodzeniem cieszą się są również zabiegi związane z leczeniem chrapania oraz usuwanie  polipów nosa i zatok.

Innym często wykonywanym zabiegiem laryngologicznym jest mikrochirurgia krtani – metoda operacyjnego usunięcia zmian zlokalizowanych we wnętrzu krtani, bez konieczności wykonywania nacięć na szyi. Służy ona likwidacji polipów, guzków, przerostów czy torbieli fałdów głosowych, a także do oceny dokładnej lokalizacji i zaawansowania guzów krtani i pobrania z nich materiału do badania histopatologicznego.

Cena za konsultacje u otolaryngologa

Cena za wizytę u otolaryngologa w Warszawie wynosi od 130 do 300 zł. Koszty zabiegów są zróżnicowane i zależą od rodzaju operacji oraz renomy lekarza i kliniki, w której są one wykonywane.