Neurologia

Nasi neurolodzy

Neurologia jest dziedziną, która zyskuje na znaczeniu wśród nauk medycznych wraz z dostępem do coraz bardziej pogłębionej wiedzy naukowej na temat działania mózgu i całego układu nerwowego. Czym zajmuje się neurolog? Jakie choroby leczy? Gdzie pójść do neurologa prywatnie? Jak znaleźć dobrego neurologa w Warszawie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, jesteś pod właściwym adresem. Zaufaj specjalistom z MediSpace i zostań z nami na dłużej.

Neurolog w Warszawie – nowoczesna diagnostyka i kompleksowe leczenie w MediSpace

MediSpace to centrum medyczne o szerokiej ofercie specjalizacji lekarskich. U nas umówisz się na konsultację do neurologa w Warszawie od ręki (telefonicznie lub e-mailowo), w dogodnym terminie i bez długiego okresu oczekiwania na wizytę. Szukasz zaufanego specjalisty, który jest świetnym fachowcem w swojej dziedzinie? Znajdziesz go właśnie tutaj! Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy neurologów i neurochirurgów o wieloaspektowym spojrzeniu na zdrowie oraz nowoczesnym nastawieniu do realizacji procesu leczniczego. Zapewniamy życzliwą, bezstresową atmosferę, elastyczne podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz komfortowe warunki podczas badania. Oferujemy poradę zarówno wykwalifikowanego neurologa dla dorosłych, jak i neurologa dziecięcego, który ma przygotowanie do pracy z najmłodszymi pacjentami. Zadzwoń lub napisz do nas, by poznać najbliższe wolne terminy konsultacji neurologicznej!

Neurologia to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, której istotą jest diagnostyka oraz leczenie schorzeń związanych z funkcjonowaniem obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy (centralny) układ nerwowy uchodzi za centrum dowodzenia całego organizmu, integrujące każde jego działanie, np. odbieranie i przetwarzanie bodźców. Składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, które odpowiadają za podtrzymywanie funkcji życiowych ustroju. Natomiast obwodowy układ nerwowy – zbudowany z 31 par nerwów rdzeniowych i 12 par nerwów czaszkowych – tworzy system umożliwiający odbiór bodźców czuciowych i przewodzenie pobudzeń z mózgu do wszystkich narządów ciała. Gdy którykolwiek z elementów tego złożonego systemu przestaje działać prawidłowo, zadaniem neurologa staje się wskazanie źródła problemu i znalezienie rozwiązania. 

Lista chorób wynikających z dysfunkcji lub uszkodzenia układu nerwowego jest bardzo długa i wciąż jeszcze otwarta wraz z postępem medycyny nauka poznaje kolejne tajemnice ludzkiego mózgu i powiązanej z nim sieci nerwowej. Pod opieką lekarza neurologa mogą być m.in. pacjenci z:

  • zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapaleniem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego,
  • nowotworami mózgu, np. oponiakiem, glejakiem,
  • przebytym udarem niedokrwiennym mózgu,
  • zaburzeniami rozwojowymi, np. mózgowym porażeniem dziecięcym, fakomatozą (chorobą skórno-nerwową),
  • zaburzeniami ruchowymi, np. chorobą Parkinsona,
  • zespołami otępiennymi, np. chorobą Alzheimera,
  • chorobami neurogenetycznymi, np. padaczką, chorobą Wilsona, chorobą Krabbego, pląsawicę Huntingtona,
  • chorobami demielinizacyjnymi, np. stwardnieniem rozsianym, poprzecznym zapaleniem rdzenia, chorobą Devica, chorobą Schildera,
  • pourazowymi zmianami w obrębie układu nerwowego, np. krwiakiem nadtwardówkowym bądź podtwardówkowym, krwotokiem śródmózgowym lub podpajęczynówkowym, neuropatią obwodową,
  • uszkodzeniami popromiennymi,
  • wodogłowiem normotensyjnym,
  • uciskiem na nerwy rdzeniowe, np. rwą kulszową,
  • migrenowymi bólami głowy.

Neurologia jest dziedziną pokrewną psychiatrii wiele chorób o podłożu neurologicznym wiąże się z występowaniem zaburzeń psychicznych, których źródło może tkwić w osłabieniu czy uszkodzeniu układu nerwowego. Psychiatrię od neurologii formalnie oddzielono stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 50. XX wieku, gdy powołano do istnienia American Psychiatric Association. Współcześnie mówi się o istnieniu trzeciej, odrębnej specjalności – neuropsychiatrii. Obok neurologii funkcjonuje też neurochirurgia, które istotą jest prowadzenie leczenia operacyjnego schorzeń układu nerwowego. Opieka nad najmłodszymi pacjentami leży w zakresie neurologii dziecięcej.

Konsultacja z neurologiem, zwanym potocznie lekarzem od nerwów” czy też lekarzem od mózgu”, jest wskazana u osób, które zauważą u siebie jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu nerwowego, zwłaszcza jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas.

neurolog w warszawie

Są to m.in.

  • nawracające bóle głowy oraz innych części ciała (kończyn, kręgosłupa, szyi, karku),
  • problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową, niezborność ruchowa (ataksja),
  • drżenie mięśni i rąk, skurcze (w tym tiki), niedowłady, osłabienie siły mięśniowej (miastenia, miopatia, miotonia),
  • uczucie mrowienia w kończynach,
  • zaburzenia czucia, widzenia (podwójne widzenie, drganie powieki) i mowy, szumy uszne, 
  • zaburzenia świadomości, zawroty głowy i omdlenia,
  • omamy i urojenia,
  • kłopoty z pamięcią,
  • zaburzenia snu, bezsenność,
  • dysfunkcja zwieraczy (nietrzymanie moczu, kału).

Warto jednak pamiętać, że objawy neurologiczne miewają różne przyczyny i nie zawsze są bezpośrednio związane z chorobą układu nerwowego. Mogą wynikać np. z przebytej infekcji, choroby metabolicznej (cukrzycy), choroby układu krążenia (miażdżycy) czy choroby alkoholowej, które wywierają wpływ na pracę mózgu.

Diagnostyka chorób układu nerwowego składa się z dwóch etapów: szczegółowego wywiadu z pacjentem i dokładnego badania przedmiotowego. Konsultację rozpoczyna wywiad lekarski – neurolog zadaje pytania dotyczące objawów występujących u pacjenta, ich nasilenia, zażywanych leków i wykonanych wcześniej badań (dlatego warto mieć ze sobą dokumentację medyczną). Pyta również o schorzenia neurologiczne w najbliższej rodzinie oraz różne aspekty trybu życia pacjenta, m.in. rodzaj wykonywanej pracy, ekspozycję na stres, sposób odżywiania, nałogi. Przed wizytą u neurologa dobrze jest przygotować dziennik zawierający opis objawów i towarzyszących im dolegliwości, ze wskazaniem okoliczności występowania. Im więcej szczegółów i konkretów zawiera dziennik, tym większa jest szansa na otrzymanie szybkiego i jednoznacznego rozpoznania lekarskiego i odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego. 

dobry neurolog w warszawie

W czasie wizyty u neurologa specjalista sprawdza czynność układu nerwowego pacjenta, m.in. poprzez obserwację reakcji organizmu na różnego rodzaju bodźce z otoczenia. Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości lub odchylenia od normy, może zlecić dalsze badania diagnostyczne (i najczęściej tak właśnie się dzieje) lub – gdy objawy są jednoznaczne – od razu postawić diagnozę lekarską. Zwraca uwagę na budowę ciała pacjenta, jak również kontroluje zachowania ruchowe w obrębie głowy, tułowia i kończyn przy użyciu narzędzia zwanego młotkiem neurologicznym. Badaniu podlega kilka podstawowych odruchów, m.in. odruch kolanowy i skokowy oraz odruchy pochodzące z mięśni dwugłowego i trójgłowego ramienia. Ponadto neurolog weryfikuje występowanie właściwego czucia oraz prawidłowość takich funkcji jak chód i mowa. Jest to fundament diagnostyki i punkt wyjścia do prowadzenia dalszych badań.

Podstawowe badania krwi, jakie warto wykonać z myślą o wizycie u neurologa, to morfologia, rozmaz krwi obwodowej, odczyn Biernackiego, CRP oraz analiza moczu. Rolę pomocniczą w diagnostyce schorzeń układu nerwowego pełnią takie badania, jak: stężenie cholesterolu całkowitego we krwi (CHOL), profil lipidowy (lipidogram), glukoza na czczo, kreatynina, TSH. 

Nieocenione znaczenie diagnostyczne w neurologii mają też badania obrazowe, których przeprowadzenie najczęściej jest konieczne do ustalenia rozpoznania. Wciąż wykonuje się RTG czaszki i kręgosłupa, choć ich rola uległa zmniejszeniu wraz wprowadzeniem tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (MR). Badanie RTG neurolog zleca zwykle w przypadku niezbyt rozległego urazu (złamania, wgniecenia kości) lub choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. 

Podstawową metodą diagnostyki obrazowej pozwalającą na oceną przestrzeni wewnątrzczaszkowej w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego od lat pozostaje tomografia komputerowa, która ma zastosowanie nawet u chorych w ciężkim stanie i w przypadkach nagłych, takich jak udar niedokrwienny mózgu czy krwotok wewnątrzczaszkowy. Obecnie obserwuje się gwałtowny postęp technologiczny w zakresie TK, co ma duże przełożenie na możliwości diagnostyczne w neurologii. 

Technologia MR też nie stoi w miejscu. Rezonans magnetyczny wykazuje wysoki stopień czułości w wykrywaniu nawet bardzo drobnych zmian patologicznych przy szczegółowym odwzorowaniu morfologii mózgowia. To sprawia, że MR jest metodą powszechnie stosowaną  nie tylko w badaniu guzów wewnątrzczaszkowych, ale także w lokalizowaniu małych ognisk niedokrwiennych i demielinizacyjnych. 

Jeśli chodzi o diagnostykę obrazową w neurologii, najmniejsze zastosowanie ma podstawowe badanie USG sprowadza się w zasadzie tylko do rutynowego wykonywania przezciemiączkowego badania USG u noworodków i niemowląt, które umożliwia m.in. wstępne, małoinwazyjne wykrywanie wodniaków przymózgowych, wodogłowia, krwotoków wewnątrzmózgowych i wielu wad rozwojowych. Zupełnie inne możliwości oferuje Doppler USG. Kolorowa ultrasonografia dopplerowska daje wgląd w tętnice dogłowowe odcinka szyjnego. Jest kluczowa w kwalifikacji do neurochirurgicznego leczenia operacyjnego lub wewnątrznaczyniowego.