Kardiolog Warszawa

Nasi kardiolodzy

Serce to najważniejszy organ w organizmie człowieka. Pompuje krew, która dostarcza tlen i składniki odżywcze do każdego zakamarka ludzkiego ciała. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by mięsień sercowy działał jak najlepiej. Gdy pojawią się niepokojące sygnały, warto od razu umówić konsultację u specjalisty. Czym dokładnie zajmuje się kardiolog, ile kosztuje wizyta i jak się do niej przygotować?

Kim jest kardiolog?

Kardiologia koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. W zakresie zainteresowań kardiologów mieści się więc cały układ krążenia i tzw. choroby sercowo-naczyniowe.

Do specjalnych zadań i metod badań kardiologicznych zalicza się:

  • rozpoznanie i badanie wrodzonych i nabytych chorób serca, układu krążenia, naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego
  • wsparcie i prowadzenie podczas rehabilitacji pacjentów z chorobami serca i układu krążenia i socjalno-medyczna ocena ich zawodowej odporności
  • podstawowa intensywna opieka medyczna
  • badanie serca przy pomocy ultradźwięków (np. echokardiografia)
  • diagnostyczne cewnikowanie serca m.in. z koronarografią

kardiolog warszawa

Czym zajmuje się kardiolog w Medispace Warszawa?

W naszej placówce konsultujemy pacjentów z takimi dolegliwościami jak:

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobach serca?

Istnieje wiele czynników, które mogą świadczyć o problemach z sercem lub niewydolności układu krwionośnego. Na wizytę u kardiologa, gdzie najszybciej można uzyskać informacje o stanie serca i naczyń krwionośnych, warto umówić się, gdy pojawiają się następujące objawy:

  • duszność – związana z chorobą serca może pojawić się nawet po spokojnym spacerze lub podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle, bez wyraźnego powodu.
  • zmęczenie – bywa skutkiem osłabienia serca, które nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek organizmu.
  • omdlenia – serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i po około 10 sekundach takiego niedotlenienia dochodzi do omdlenia. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest arytmia: serce bije za wolno (poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy/minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu systematycznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem.
  • kołatanie serca – silne i przyspieszone bicie serca oznacza, że wystąpił przedwczesny – przed skurczem w ramach prawidłowego rytmu – dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, niezwiązane z wysiłkiem, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, zasłabnięcie.
  • obrzęki – pojawiające się na nogach czy wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia czy klatce piersiowej mogą mieć związek z zaburzeniami pracy serca. Zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach zwykle świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
  • zasinienie skóry – jeśli jest ciepło, a pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci – może to być tzw. sinica, która zwykle wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.
  • ból w klatce piersiowej – często może być to tzw. dusznica bolesna (angina pectoris). Ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej – towarzyszy mu ściskanie, duszenie – i może promieniować do ramion, szyi i żuchwy. Zwykle trwa mniej niż kwadrans. Przy dłuższym można podejrzewać zawał. Dusznica często pojawia się w czasie wysiłku lub w nerwowych sytuacjach i ustępuje po wypoczynku.

kardiolog prywatnie warszawa

Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Pierwsza wizyta u kardiologa może być stresująca. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Niezbędna jest cała dokumentacja medyczna. Poza aktualnymi wynikami badań ogólnych, zleconych przez lekarza rodzinnego (morfologia i mocz), warto przygotować również wyniki badań specjalistycznych, jeśli były wykonane w ostatnim czasie. Mogą się przydać również poprzednie wyniki, dzięki którym kardiolog będzie w stanie wykryć i ocenić pojawiające się nieprawidłowości.

Niezbędne jest również aktualne badanie EKG. W przypadku jego braku można wykonać je bezpośrednio przed wizytą w centrum medycznym Medispace. W takim przypadku chęć wykonania badania należy zgłosić w rejestracji.

Podczas wizyty przydatna będzie również lista wszystkich przyjmowanych leków. Nie tylko tych na serce, ale również takich, które zostały przepisane przez innych specjalistów, a nawet kupionych samodzielnie w aptece bez recepty. Niektóre środki farmaceutyczne mogą wchodzić ze sobą w interakcję lub znosić wzajemnie swoje działanie. Dlatego lista leków pomoże specjaliście dobrać odpowiednie metody leczenia i dawkowanie zalecanych preparatów.

Dobrym pomysłem jest również zapisanie na oddzielnej kartce pytań i wątpliwości, jakie się pojawiają. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś i zapytałeś o wszystkie ważne dla Ciebie informacje.

Kardiolog – jak wygląda wizyta?

Warto pojawić się w przychodni nieco wcześniej i odpocząć przed wejściem do gabinetu. Pozwoli to uspokoić oddech oraz uregulować ciśnienie krwi, by wynik badania nie był przekłamany ze względu na wysiłek fizyczny. Pierwsza wizyta u kardiologa opiera się głównie na rozmowie i wywiadzie lekarskim. Warto powiedzieć o wszystkich swoich objawach oraz związanych z nimi obawach.

Lekarz poza stanem zdrowia z pewnością zapyta o występowanie chorób serca w rodzinie oraz prowadzony tryb życia. Choć choroby serca są często dziedziczone, to nawet w 70% przypadków mogą być spowodowane przez inne czynniki. Istotna jest dieta i aktywność fizyczna, a także narażanie się na stres i inne czynniki środowiskowe. Nawet na najbardziej szczegółowe pytania kardiologa należy odpowiadać szczerze i zgodnie z prawdą. Nie warto niczego zatajać, zwłaszcza spożywania alkoholu czy liczby wypalanych papierosów. Wizyta u kardiologa ma pomóc, więc jeśli zostaną zatajone niektóre informacje, lekarz może nie uzyskać pełnego obrazu sytuacji.

kardiolog bez skierowania warszawa

Badania podczas pierwszej wizyty

Po zebraniu wywiadu lekarskiego, kardiolog przechodzi do badania ciała pacjenta. Mierzy ciśnienie tętnicze na obu rękach, a także osłuchuje klatkę piersiową. Pozwala to nie tylko na zbadanie pracy serca, ale również na wykrycie wszelkiego rodzaju szmerów w płucach, które mogą być powiązane z chorobami serca. Podczas badania lekarz zwróci uwagę również na tętnice obwodowe kończyn oraz szyi, gdyż nieprawidłowości mogą świadczyć o ich zwężeniu lub całkowitej niedrożności. Kardiolog bacznie przyjrzy się również dłoniom, płatkom uszu i ustom, gdyż zmiana ich koloru również może świadczyć o chorobach serca. Istotne są również występujące obrzęki w obrębie kończyn, które mogą być skutkiem niewydolności serca lub żył.

Jakie badania może zlecić kardiolog?

Wywiad lekarski oraz nieprawidłowości wykryte podczas badania są podstawą do skierowania na dalsze badania, które wskażą przyczynę pojawienia się niepokojących objawów. Do najpopularniejszych badań, jakie może zlecić kardiolog, należą:

  • EKG (spoczynkowe i podczas wysiłku)
  • Echo serca
  • Holter EKG lub ciśnieniowy
  • Doppler tętnic szyjnych
  • dodatkowe badania z krwi

W Warszawie w Centrum Medycznym Medispace można wykonać wszystkie zlecone badania. Po ich wykonaniu należy ponownie zgłosić się do kardiologa, który podda wyniki analizie i dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Kardiolog w Warszawie – cena

Centrum medyczne Medispace umożliwia konsultację u kardiologa prywatnie.

Nasze Centrum Medyczne umożliwia wykonanie również badania USG tętnic szyjnych w Warszawie. Dokładne ceny tego rodzaju badań są dostępne w cenniku w zakładce USG – Diagnostyka obrazowa.

Medispace – sprawdź naszego kardiologa w Warszawie

Niepokojące bóle w klatce piersiowej, duszności czy kołatanie serca to niewątpliwy sygnał, że warto skorzystać z usług lekarza kardiologa. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, umów się na wizytę w Medispace. W naszej przychodni lekarskiej istnieje możliwość konsultacji z kardiologiem bez skierowania. Zapraszamy do kontaktu telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz, dostępny na stronie.