Hepatologia Warszawa
Nasi hepatolodzy
Chora wątroba daje bardzo różne objawy. Niektóre z nich są skórne, a inne bywają widoczne na twarzy. Najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby niezależnie od przyczyny jest ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jeśli zaczynasz go odczuwać – jak najszybciej zgłoś się do specjalisty hepatologa.
Wylecz wątrobę zanim dojdzie do poważnych i nieodwracalnych schorzeń!
Gdy wątroba przestaje właściwie funkcjonować, dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i zatrzymania sodu w organizmie. Zaczynają puchnąć nogi, dłonie i twarz oraz zwiększa się obwód brzucha. Aby nie dopuścić do takiego stanu, należy skontaktować się ze specjalistą od wątroby, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Klinika Medispace proponuje szybką i skuteczną konsultację z hepatologiem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy chorób wątroby.
Dlaczego warto leczyć schorzenia gastrologiczne w klinice Medispace?
Klinika Medispace zapewnia pacjentom efektywne i bezpieczne metody leczenia. Pracują u nas wybitni hepatolodzy. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu chorób wątroby i trzustki. Jeśli zauważasz niepokojące objawy, skontaktuj się z nami i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.
Hepatolog, popularnie nazywany lekarzem od wątroby i trzustki, koncentruje się na diagnozie i leczeniu schorzeń zlokalizowanych w obszarze dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego oraz wątroby (w tym marskości i zapalenia wątroby oraz autoimmunologicznych chorób wątroby). Ponieważ hepatologii nie uznaje się w Polsce za osobną specjalizację, zazwyczaj schorzeniami z tego zakresu zajmują się specjaliści chorób zakaźnych lub gastroenterolodzy. Ukierunkowanie w zakresie hepatologii jest możliwe dla lekarzy, którzy posiadają już tytuł specjalisty lub równolegle specjalizację drugiego stopnia w zakresie każdej specjalności lekarskiej.
Zgodnie z programem kształcenia lekarz hepatolog posiada następujące umiejętności:
- diagnozuje i leczy wszystkie typy chorób wątroby,
- zleca wykonanie USG i w razie konieczności kieruje na pełną diagnostykę,
- zajmuje się konsultacją hepatologiczną dla innych jednostek,
- przygotowuje pacjenta do przeszczepu wątroby,
- może opiniować w charakterze biegłego sądowego,
- może wykonywać indywidualną praktykę lekarską oraz kierować placówką o profilu hepatologicznym,
- prowadzi szkolenia z zakresu hepatologii.
Lekarz hepatolog zajmuje się schorzeniami autoimmunologicznymi, genetycznymi, wirusowymi, nowotworowymi, a także zapalnymi, związanymi z zatruciem czy z nadużywaniem alkoholu. Posiada on wiedzę na temat budowy i funkcjonowania wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, dzięki czemu diagnozuje, a w razie konieczności wdraża, dostosowane do potrzeb leczenie.
Wątroba odgrywa najważniejszą rolę w procesie przemiany materii. Jej główne funkcje to tworzenie i wydzielanie żółci, regulacja gospodarki węglowodanów, synteza tłuszczów, kontrola przemian cholesterolu, produkcja mocznika albumin, czynników krzepnięcia i innych białek, metabolizm i detoksykacja różnych substancji. Poważne uszkodzenie komórek wątroby prowadzące do dysfunkcji tego narządu może powodować zaburzenia czynności całego organizmu.
Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest marskość wątroby. Cechuje się ona m.in. rozrostem tkanki w miejscach zniszczonych elementów miąższowych, prowadzącym do niewydolności wątroby.
Inną ostrą, zakaźną chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby. Wywołują je wirusy zapalenia wątroby ABCD. Z kolei przewlekłe, nadmierne spożywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby.
Ponadto do innych chorób, którymi zajmuje się lekarz hepatolog należą:
- ostre zapalenie wątroby,
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
- zespół po cholecystektomii, czyli po usunięciu pęcherzyka żółciowego,
- naczyniaki, torbiele,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- choroby cholestatyczne,
- choroby metaboliczne,
- choroby nowotworowe wątroby i dróg żółciowych,
- choroby związane z wątrobą i drogami żółciowymi, występujące w okresie ciąży,
- ostre i przewlekłe choroby wątroby występujące u dzieci,
- zakrzepica żył wątrobowych,
- kamica dróg żółciowych,
- dyskineza pęcherzyka i dróg żółciowych,
- encefalopatia wątrobowa.
Do lekarza hepatologa trafiają najczęściej osoby, u których pojawiają się:
- ciągłe zaparcia,
- biegunki,
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- tzw. puste odbijanie,
- zażółcenie białek oczu, błon śluzowych jamy ustnej oraz skóry,
- ciemniejsza barwa moczu,
- wyczuwalnie powiększona wątroba,
- wyczuwalne guzki po prawej stronie brzucha.
Należy także zdecydować się na wizytę w poradni hepatologicznej w przypadku odczuwania charakterystycznego bólu w okolicy wątroby – czyli prawym podżebrzu. Mimo że miąższ wątroby nie jest unerwiony, jej powiększenie może skutkować uciskiem na inne narządy i dawać uczucie bólu. Warto również skonsultować się z tym lekarzem, jeśli w rodzinie występowały choroby wątroby, dróg żółciowych czy woreczka żółciowego.
Wizyta w poradni hepatologicznej jest wskazana u osób cierpiących na problem alkoholowy, zażywających leki o działaniu hepatotoksycznym oraz mających stwierdzoną podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych.
Do objawów chorób wątroby należą:
- zmęczenie,
- apatia,
- nadmierna senność,
- zaburzenia koncentracji,
- problemy trawienne takie jak: niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, jadłowstręt,
- bóle w okolicy prawego podżebrza,
- obrzęki,
- zmiana koloru moczu i stolca,
- swędzenie skóry.
Stan wątroby wpływa również na psychikę. Gdy nie jest ona w stanie prawidłowo usuwać toksyn, może dojść do encefalopatii wątrobowej, czyli zespołu specyficznych zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.
Do czynników uszkadzających komórki wątroby zaliczamy m.in.:
- alkohol,
- wirusy,
- leki,
- toksyny w pożywieniu,
- nadwagę i otyłość.
Podczas konsultacji dobry hepatolog najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i zapyta m.in. o wcześniej przebyte choroby lub schorzenia występujące w rodzinie. Następnie zleci odpowiednie badania. Zazwyczaj jest to morfologia krwi obejmująca tak zwane próby wątrobowe. Należą do nich:
- LDH,
- GGTP,
- enzymy: aminotransferaza alaninowa oraz asparaginianowa,
- AST,
- cholesterol,
- amoniak,
- bilirubina.
W przypadku podejrzenia zmian chorobowych w którymś z narządów, hepatolog zleca dodatkowe badania diagnostyczne i ocenia stan dróg żółciowych oraz organów związanych z produkcją żółci.
Przydatne mogą okazać się również badania takie jak:
- USG jamy brzusznej,
- serologiczne badania wirusowe, w tym HBsAG, anty-HCV, anty-HAV,
- badania genetyczne niezbędne do wykluczenia którejś z chorób – choroba Wilsona, mutacja w zespole Gilberta,
- badania autoimmunologiczne, tj. przeciwciała przeciwjądrowe,
- biopsja wątroby.
W przypadku wykrycia choroby czy patologicznych zmian w wątrobie lub pęcherzyku żółciowym hepatolog wdraża odpowiednie leczenie.
Znaczna część diagnostyki hepatologicznej może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych (badania biochemiczne krwi, genetyczne, immunologiczne, wirusologiczne, oraz obrazowe takie jak USG czy FibroScan). Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja w celu wykonania inwazyjnych badań diagnostycznych, np. biopsji wątroby czy endoskopowego obrazowania dróg żółciowych.
Również i leczenie chorób wątroby w znacznej mierze może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Hepatolog dostosowuje metodę leczenia do dolegliwości stwierdzonej w badaniach. Najczęściej wdraża leczenie farmakologiczne, choć niekiedy farmakologia nie jest wystarczająca i wówczas lekarz hepatolog może zlecić nawet interwencję chirurgiczną. Dzieje się tak na przykład w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego oraz przy chorobach nowotworowych wątroby i dróg żółciowych.
W przypadku ostrej niewydolności wątroby, zdekompensowanej marskości wątroby przebiegającej z żółtaczką, wodobrzuszem, krwawieniem z przewodu pokarmowego czy encefalopatią, powikłań autoimmunologicznych chorób dróg żółciowych czy WZW B i C, terapia musi być prowadzona w ośrodku referencyjnym, dysponującym doświadczonym personelem, dostępem do badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), możliwością endoskopowego leczenia (np. krwawiących żylaków przełyku, protezowania dróg żółciowych) czy też stosowania leków przeciwwirusowych objętych programem NFZ.