Gastroenterolog dziecięcy

Nasi gastrolodzy dziecięcy

Gastroenterolog dziecięcy jest jednym z najczęściej odwiedzanych specjalistów, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem najmłodszych pacjentów. Zastanawiasz się, gdzie zapisać dziecko do gastroenterologa prywatnie? Postaw na MediSpace! U nas możesz liczyć nie tylko na fachową poradę, ale również profesjonalne podejście do malucha i wykorzystanie nowoczesnych, małoinwazyjnych metod.

MediSpace – miejsce przyjazne małym pacjentom

MediSpace to miejsce, w którym oferujemy pacjentom poradnictwo zespołu lekarzy specjalizujących się w różnych obszarach opieki zdrowotnej nad dziećmi, m.in. gastroenterologii. Gastroenterologia dziecięca w naszej placówce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co zawdzięczamy przede wszystkim doświadczeniu i wiedzy personelu, ale również działaniu najnowszej klasy sprzętu medycznego pozwalającego na przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki nawet u najmłodszych.

Gastroenterologia dziecięca warszawa

Dlaczego warto wybrać właśnie MediSpace? Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziecko to specyficzny rodzaj pacjenta i robimy wszystko, by otoczyć je opieką adekwatną do wieku. Kładziemy nacisk na przyjazne podejście i elastyczność lekarzy, gdyż u malucha, szczególnie w pierwszych latach życia, diagnozowanie chorób bywa utrudnione. Dziecko, które opanowuje dopiero sztukę komunikacji, nie zawsze potrafi nazwać swoje dolegliwości. Może też manifestować nieufność wobec lekarzy. Dlatego gastroenterolodzy dziecięcy w naszym centrum medycznym dysponują wiedzą nie tylko z zakresu swojej dziedziny, ale również z obszaru psychologii dziecka, by móc zachęcić małego pacjenta do współpracy, dobrze go zrozumieć i bezbłędnie wychwycić objawy, które opisuje.

Gastrolog i gastroenterolog to nazwy w praktyce stosowane zamiennie – na określenie jednej specjalizacji lekarskiej, której przedmiotem zainteresowania są schorzenia układu pokarmowego oraz zaburzenia jego funkcji. Gastroenterolog dziecięcy zajmuje się układem pokarmowym, który jest jeszcze niedojrzały, dlatego pod względem struktury i funkcji różni się nieco od tego samego układu występującego w organizmie osoby dorosłej.  Specjalista gastroenterologii dziecięcej leczy zarówno najmłodsze dzieci (noworodki, niemowlęta), jak i dzieci starsze (w wieku przedszkolnym oraz szkolnym) aż do ukończenia 18. roku życia. Przekrój wiekowy tej grupy pacjentów jest więc dość szeroki, co przekłada się na zróżnicowanie problemów gastrycznych i ścieżek ich leczenia. Do zadań gastroenterologa dziecięcego należą m.in.:

  • rozpoznawanie i leczenie chorób układu pokarmowego, a także kierowanie wczesną rehabilitacją pooperacyjną,
  • leczenie ostrych i przewlekłych biegunek,
  • usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego,
  • wykonywanie badań diagnostycznych z wykorzystaniem technik obrazowania medycznego oraz wziernikowych,
  • kierowanie pacjentów na testy oddechowe wykrywające stężenie wodoru w wydychanym powietrzu w celu stwierdzenia nietolerancji laktozy, fruktozy, innych cukrów bądź przerostu flory bakteryjnej w przebiegu zespołu jelita drażliwego,
  • poradnictwo dietetyczne w przypadku alergii pokarmowej lub celiakii,
  • diagnostyka braku oczekiwanego rozwoju fizycznego (przyrostu masy ciała),
  • prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych promujących prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia.
  • diagnostyka braku oczekiwanego rozwoju fizycznego (przyrostu masy ciała),
  • prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych promujących prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia.

Specjalista w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej może zdiagnozować choroby różnych narządów i przewodów wchodzących w skład układu pokarmowego: przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego, trzustki, wątroby i dróg żółciowych. W przypadku dzieci najczęstsze problemy gastryczne takie jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia i wymioty wynikają przeważnie z:

  • zapalenia jelit,
  • alergii i nietolerancji pokarmowych,
  • kolki niemowlęcej,
  • zaburzeń karmienia, trawienia i wchłaniania pokarmu,
  • refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • zapalenia wyrostka robaczkowego,
  • kamicy przewodów żółciowych i niedrożności dróg żółciowych,
  • polekowego uszkodzenia wątroby,
  • chorób infekcyjnych, np. zakażenia Helicobacter pylori,
  • chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym, np. celiakii,
  • innych genetycznie uwarunkowanych schorzeń i wad wrodzonych układu pokarmowego.

Po pomoc gastroenterologa dziecięcego warto sięgnąć, kiedy maluch skarży się na bóle brzucha, ma wzdęcia i kłopoty związane z wypróżnianiem biegunki, zaparcia, nietypowy wygląd stolca, zwłaszcza jeśli jest on zabarwiony krwią lub biały, co często świadczy o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym. Objawom tym mogą towarzyszyć odgłosy przelewania się treści żołądkowo-jelitowej, mdłości i wymioty. Interwencja gastroenterologa jest konieczna, kiedy dziecko odczuwa pieczenie w przełyku i gardle, stale preferuje pokarmy o płynnej konsystencji bądź przez dłuższy czas w ogóle odmawia jedzenia, ma anemię, gwałtownie chudnie lub szybko przybiera na wadze. Do takiego specjalisty swoje kroki powinni skierować także rodzice niemowląt z objawami kolki jelitowej, czyli: płaczliwością, drażliwością, ulewaniem, przykładaniem rąk do brzuszka, prężeniem się i wyginaniem.

Wizyta u gastroenterologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – z rodzicami albo z rodzicami i dzieckiem, o ile maluch jest już w wieku, który pozwala na odbycie rozmowy. Podczas takiego wywiadu padają pytania dotyczące występujących objawów, okoliczności ich nawracania, diety dziecka i historii chorób. Warto mieć ze sobą nie tylko książeczkę zdrowia dziecka, ale także jego dokumentację medyczną i ostatnie wyniki badań krwi, a w przypadku niemowlęcia – również kartę przebiegu ciąży.

W czasie konsultacji lekarz może wykonać podstawowe badanie fizykalne jamy brzusznej, a także badanie wziernikowe odbytu. W razie konieczności gastroenterolog dziecięcy umawia małego pacjenta na dokładniejsze badania, np. gastroskopię lub diagnostykę laboratoryjną. Może też zalecić konsultację z lekarzem innej specjalności. Do wykonania gastroskopii dziecko musi być na czczo (nie jeść nic 8 godzin i nie pić 4 godziny przed badaniem). Takie badanie odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Centrum MediSpace oferuje poradę gastroenterologa dziecięcego w Warszawie, której koszt wynosi od 250 zł za wizytę.