Alergologia Warszawa

Nasi alergolodzy

Alergologia – to dziedzina medycyny zajmująca się wykrywaniem, badaniem i leczeniem wszelkiego rodzaju schorzeń alergicznych, których źródłem są uczulenia. Najczęstszymi objawami alergii są katar, kaszel, wysypka, problemy z oddychaniem i zapalenie spojówek, za które odpowiedzialne są alergeny. Najczęściej uczulające alergeny to dym papierosowy, smog, pyłki roślin, sierść zwierzęca oraz alergeny pokarmowe, czyli substancje o budowie białkowej znajdujące się w pokarmach roślinnych i zwierzęcych.

Nieleczona alergia może niestety prowadzić do astmy oskrzelowej a ta z kolei nieleczona do przewlekłej choroby płuc, która skraca życie średnio o 15 lat.

Jak sprawdzić na co dokładnie jesteśmy uczuleni?

Przede wszystkim należy udać się do alergologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wykona odpowiednie testy alergiczne i badania w celu potwierdzenia postawionej przez siebie diagnozy.

Testy i badania, jakie możesz wykonać w naszej przychodni:

  • Panel 8 alergenów zwierzęcych,
  • Panel 20 alergenów pokarmowych,
  • Panel 20 alergenów wziewnych,
  • Badanie spirometryczne – w przypadku podejrzenia astmy,

Przed planowanym terminem wykonania testów nie należy przyjmować poniżej wymienionych leków:

1 tydzień przed wykonaniem testów prick, a 3 tygodnie przed testami płatkowymi nie należy przyjmować antybiotyków,
2 tygodnie przed wykonaniem testów nie należy przyjmować leków przeciwhistaminowych oraz sterydów niezależnie od drogi podania (krople do nosa, maści, tabletki, leki wziewne). Wyjątek stanowią Diphergan, Ketotifen, których nie należy przyjmować 1 miesiąc przed testami oraz Clemastin, którego nie należy przyjmować 3 tygodnie przed wykonaniem testów,
2 tygodnie przed wykonaniem testów nie należy przyjmować inhibitorów calcineuryny (Cyclosporyna, Elidel, Protopic),
1 tydzień przed wykonaniem testów nie należy przyjmować H2 blokerów stosowanych w chorobie wrzodowej żołądka (Ranigast, Controloc)
2 dni przed wykonaniem testów nie należy przyjmować pochodnych pseudoephedryny (Disophrol, Sudafed, Cirrus), leków obkurczających naczynia (Otrivin, Nasivin), niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), leków przeciwbólowych : Aspiryny, Polopiryny, Nurofenu, Ibuprofenu, Paracetamolu, beta-blokerów, Aviomarinu.
Jako leki rozumiemy tabletki, syropy, krople do nosa, maści na skórę. Rano w dniu testów oraz wieczorem dnia poprzedniego nie należy używać balsamów do ciała.