Zapalny ból krzyża

Zapalny ból krzyża

Dowiedz się, jakie objawy budzą niepokój; czym grozi brak leczenia i kiedy najlepiej zgłosić się do reumatologa

Od kiedy ma Pan ból pleców?
Od ponad 10 lat. Na początku ból pojawiał się rzadko.  Gdy nasilił się, poszedłem do lekarza POZ, a on stwierdził, że to zwyrodnienie i zalecił ćwiczenia, które na początku mi pomogły.

Proszę opisać okolicę, gdzie ból jest największy oraz kiedy się nasila.
Najbardziej boli okolica krzyża aż do pośladków, głównie lewego. Ostatnio ból się nasilił, jest nawet w nocy i rano. Dopiero jak wstanę, trochę pochodzę, wezmę tabletkę przeciwbólową, to ból się zmniejsza.

Obecnie ma Pan 45 lat, więc ból zaczął się około 35 r.ż. Czy wykonano wtedy jakieś badania diagnostyczne?
Lekarz uznał, że to od siedzącego trybu życia, jestem kierowcą zawodowym. Prześwietlenie kręgosłupa zalecił mi lekarz ortopeda po kolejnej serii ćwiczeń, bo tym razem ból nie przechodził. Wtedy poprawiło mi się po tabletkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jakie dostałem od lekarza ortopedy. Lekarz POZ zalecał mi konsultację z reumatologiem, ale póki leki pomagały, to nie było takiej potrzeby. Dopiero ostatnio ból się nasilił.

Czy w prześwietleniu RTG kręgosłupa uwidoczniono jakieś nieprawidłowości?
Stwierdzono dyskopatię w odcinku lędźwiowym. W badaniach krwi, które zrobiłem, wykazano tylko podwyższone CRP, bez innych zmian.

Czy miewa Pan ból innych stawów, ból okolicy pięt, ból innej części kręgosłupa? Czy zauważył Pan ograniczenia ruchomości kręgosłupa, np. trudności w odwróceniu głowy przy cofaniu samochodu?
Zdarzają się bóle pięty lewej. Ortopeda sugerował, że to może mieć związek ze zwyrodnieniem kręgosłupa. I rzeczywiście trudniej mi obracać głowę, co pewnie ma związek z moim wiekiem i zwyrodnieniem.

Czy chorował Pan lub ktoś z rodziny na łuszczycę, choroby jelit, zapalenie tęczówki oka?
Ja nie. Ale mój dziadek chorował na łuszczycę.

Dolegliwości, które Pan opisuje, mogą wynikać z zapalnej choroby kręgosłupa, której etiologia i leczenie jest odmienne od zmian zwyrodnieniowych. Dotychczasowa diagnostyka i leczenie rehabilitacyjne oraz leki przeciwzapalne były słusznie zalecone, jednak okazały się niewystarczające. Wskazane jest pogłębienie diagnostyki bólu krzyża o dokładne badanie reumatologiczne, prześwietlenia RTG oraz specjalistyczne badania krwi.

KOMENTARZ LEKARZA REUMATOLOGA

Ból krzyża o charakterze zapalnym jest przewlekły, trwa ponad 3mc; ponadto typowy jest wczesny wiek pojawienia się dolegliwości (poniżej 40 r.ż). Obserwuje się poprawę po ćwiczeniach i porannym rozruszaniu się, a także po niektórych lekach przeciwbólowych/przeciwzapalnych. Zwykle nie ma poprawy po odpoczynku nocnym; wręcz przeciwnie, ból nasila się w godzinach wczesnoporannych. Wśród pacjentów z zapalnym bólem krzyża, u których objawy wystąpiły poniżej 45. r.ż., co 5-ty zachoruje na tzw. spondyloartropatię. Jest to zapalna choroba narządu ruchu, zajmująca stawy krzyżowo-biodrowe (stąd ból krzyża promieniujący do pośladków), czasami prowadząca do zesztywnienia kręgosłupa oraz zapalenia innych stawów, np. kolanowych, biodrowych, skokowych i in. Towarzyszyć temu może zapalenie przyczepów ścięgien, najczęściej ścięgna Achillesa (stąd ból pięt), objawy oczne (często zapalenie błony naczyniowej oka), łuszczyca skóry. Do choroby predysponowane są osoby z antygenem HLA-B27, zapalną choroby jelit, zapaleniem błony naczyniowej oka, łuszczycą u siebie lub w najbliższej rodzinie.

Choroba często przebiega podstępnie, naśladując początkowo objawy zwyrodnieniowe, które jednak zwykle pojawiają się w wieku późniejszym. Jeśli choroba nie jest leczona, może dojść do całkowitego zniszczenia stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa oraz innych zajętych stawów, a także powikłań krążeniowych (np. zapalenie aorty) i nerkowych (amyloidoza nerek). Dlatego każdy chory z zapalnym bólem krzyża powinien być skonsultowany przez reumatologa. Wczesne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia ma na celu doprowadzenie do remisji choroby (jej wygaszenia), co zmniejsza ryzyko powstania poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Lek.med.Małgorzata Socik-Pojawa,Specjalista chorób wewnętrznych,Specjalista reumatolog, Przychodnia wielospecjalistyczna MediSpace

 

Zobacz Wszystkie

 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *