dobowa zbiórka moczu

W jaki sposób wykonać dobową zbiórkę moczu?

Wielu Pacjentów zastanawia się w jaki sposób wykonać dobową zbiórkę moczu, o czym należy pamiętać oddając mocz na posiew, a także jak prawidłowo przygotować się do badania ogólnego moczu. Na te pytania odpowiada dr n. med. Marta Serwańska-Świętek.

Jak wykonać dobową zbiórkę moczu?

W pierwszej kolejności zaopatrz się w specjalny pojemnik z podziałką do moczu.

Rozpocznij dobową zbiórkę rano – pierwszy poranny mocz oddaj do toalety, każdy kolejny gromadź w zakupionym jednorazowym pojemniku.

Zbierz cały mocz oddany przez 24 godziny, ostatnia porcja oddana do pojemnika to poranny mocz z dnia następnego.

Mocz gromadź w jednorazowym pojemniku, w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Po zakończeniu zbiórki zmierz objętość zebranego moczu.

Do laboratorium dostarcz 100ml wymieszanego moczu z pojemnika zbiorczego z dokładną informacją o całkowitej objętości zebranego moczu.

UWAGA!

Mocz oddany do badania musi być częścią moczu zbieranego przez 24godziny.
Jeżeli jakakolwiek porcja moczu została oddana do toalety – nie znalazła się w pojemniku na mocz – wynik badania może być nieprawidłowy i będzie błędnie sugerował nieprawidłowości lub ich nie uwidoczni.W okresie okołomenstruacyjnym i w czasie menstruacji wykonywanie dobowej zbiórki moczu nie powinno być wykonywane i należy rozważyć, czy w tym okresie nie należy odstąpić od badania.

Pobranie moczu na posiew- o czym należy pamiętać?

Posiew moczu wykonuje się w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie dróg moczowych (częste oddawanie moczu, ból i pieczenie cewki moczowej). Stwierdzenie obecności bakterii w danej próbce moczu i określenie ich wrażliwości na antybiotyki pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Badanie moczu na posiew zlecane jest także w celu potwierdzenia skuteczności podjętego leczenia oraz u kobiet w ciąży.
U osoby zdrowej mocz jest fizjologicznie jałowy, natomiast cewka moczowa i okolica krocza są skolonizowane drobnoustrojami. Stąd prawidłowe pobranie moczu i dostarczenie do laboratorium odgrywają decydującą rolę w uzyskaniu wiarygodnego wyniku posiewu.

Zaopatrz się w specjalny, jałowy (sterylny) pojemnik lub podłoże transportowo-wzrostowe (dostępne do kupienia w aptece).

Pobierz, najlepiej pierwszy poranny mocz, po nocnym spoczynku.

Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem. Umożliwia to pozbycie się bakterii, które, po dostaniu się do próbki, mogą zafałszować wynik badania.

Do pojemnika, starając się nie dotykać ścianek wewnętrznych, oddaj mocz z tzw. “środkowego strumienia”:

  • pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety,
  • następnie oddać mocz do pojemnika (5 – 10 ml),
  • końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety.

Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię, nazwisko, datę i godzinę pobrania – nie umieszczaj informacji na pokrywce. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do badania.

Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce (nie zamrażaj) i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.

Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie moczu do laboratorium w dniu pobrania zaleca się pobrać mocz na specjalny zestaw z podłożem transportowo-wzrostowym (Uricult, Uromedium, Uriline), postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Mocz pobrany na zestaw transportowo-wzrostowy można przechowywać w temeraturze pokojowej i dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od pobrania.

Badanie ogólne moczu-ważne informacje dla Pacjenta

2-3 dni przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikanie istotnego wysiłku fizycznego lub długotrwałego marszu a dzień przed – powstrzymanie od stosunków płciowych.

Badania nie powinno się wykonywać w czasie menstruacji oraz w okresie okołomenstruacyjnym (2 dni przed i 3 dni po).

Mocz należy oddać do specjalnego pojemnika jednorazowego – „do bania ogólnego moczu”. Przed pobraniem próbki moczu trzeba umyć ręce a następnie ujście cewki moczowej. Do pojemnika pobiera się mocz z tzw. “środkowego strumienia” (pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, następnie około 100 ml. oddać do pojemnika i końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety). 

Pojemnik z pobraną próbką moczu zamyka się szczelnie jak najszybciej dostarcza do badania.

Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go na kilka godzin w lodówce. W wypadku badania bakteriologicznego moczu („na posiew”) próbka nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 2 godziny.

Zobacz Wszystkie

 

4.1/5 - (10)