miesiączka zaburzenia

Wodorowe testy oddechowe (SIBO) Warszawa

Bóle brzucha? Wzdęcia? Podejrzenie nietolerancji lub zaburzenia trawienia cukrów? Podejrzenie zespołu jelita drażliwego i przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego? Może czas wykonać prosty i łatwy Wodorowy Test Oddechowy – właściwe rozpoznanie na pewno ułatwi leczenie.

Testy wykonujemy również u dzieci już od 3 roku życia. U maluchów od 3 do 5 r.ż. nie stosujemy diety przed „badaniem oddechowym SIBO”. Dziecko powinno jeść to, co zwykle. Lekarz, przeprowadzając wywiad, sam sobie zinterpretuje wynik, biorąc pod uwagę dietę na jakiej było prowadzone dziecko. Dzieci „starsze” po 5 roku życia powinny stosować dietę zalecaną przed badaniem.

Test ten pozwala wykryć stężenie wodoru w wydychanym przez pacjenta powietrzu, który powstaje w wyniku fermentacji (w przypadku zaburzeń trawienia) w jelicie cienkim i grubym. Jego nadmiar może być przyczyną nieprzyjemnych wzdęć i bólu brzucha, uczucia ciężkości, zgagi i dyskomfortu w obszarze jamy brzusznej, a nawet zaparć i biegunki, często występujących naprzemiennie. Szczególnie jeśli pacjent zauważy korelację pomiędzy spożyciem pokarmów bogatych w węglowodany a nasileniem się dolegliwości.

Dodatkowo w przypadku podejrzenia Zespołu Jelita Drażliwego, jeśli lekarz podejrzewa nadmierny rozrost flory bakteryjnej – również można wykonać wodorowy test oddechowy. Uważa się, że powyższe dolegliwości trwające powyżej 3 miesięcy o zmiennym nasileniu są wskazaniem do tego typu badania.

Żeby doszło do wzmożonej produkcji wodoru, niezbędne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniego czynnika. Dlatego badanie wykonywane jest po obciążeniu odpowiednimi substratami – laktozą, fruktozą, glukozą lub w przypadku oceny rozrostu bakterii w jelicie – laktulozą. Jednak to nie jest tak, że wykonując jeden test, możliwe jest wykrycie wszystkich nietolerancji i SIBO. Każdy z testów wykrywa jedną nietolerancję w zależności, jaki „znacznik” wykorzysta się przy badaniu.

wodorowy test oddechowy warszawa

Pacjent nabiera wdech – zatrzymuje powietrze na około 15 sekund, a następnie wydycha je do specjalnej probówki. Pierwszy test wykonuje się na początku badania, po czym pacjent spożywa odpowiedni cukier – laktozę, glukozę, fruktozę czy laktulozę (w przypadku oceny SIBO). Następnie pobiera się próbki powietrza wydychanego pacjenta w zaleconych odstępach czasu. Kolejne powtórzenia testu mogą się odbywać aż do 3 godzin po wypiciu płynu. Dzięki temu można ocenić stężenie wodoru oraz wykryć nieprawidłowości w procesie trawienia cukrów. Wodorowy test oddechowy to proste i nieinwazyjne badanie, dlatego można je z powodzeniem wykonać u dzieci, a nawet niemowląt.

Wodorowy Test Oddechowy to badanie, które wykonuje się w przypadku następujących problemów:

  1. Nietolerancja laktozy
  2. Nietolerancji fruktozy
  3. Nietolerancji innych cukrów (ksylitol)
  4. Przerostu flory bakteryjnej (SIBO – small Intestinal Bacterial Overgrowth) w przebiegu Zespołu Jelita Drażliwego

W poniższym załączniku zamieszczamy szczegółowe informacje odnośnie wskazań do wodorowych testów oddechowych:

WSKAZANIA DO TESTÓW ODD

Kiedy planujesz wykonać wodorowy test oddechowy, przygotowanie do niego jest kluczowym czynnikiem, gdyż nieodpowiednie działania mogą zaburzyć jego wynik. Poniżej przedstawiamy dokładne wskazania postępowania przed planowanym testem oddechowym po obciążeniu cukrami.

Cztery tygodnie przed badaniem

  • Nie przyjmować antybiotyków,
  • Nie należy poddawać się kolonoskopii,
  • Nie należy poddawać się fluoroskopii,
  • Ileostomia (z wyjątkiem diagnozy przerostu bakteryjnego).

Tydzień przed badaniem

  • Nie przyjmować środków zagęszczających ani rozluźniających stolec,
  • Nie przyjmować witamin ani suplementów zawierających fruktozę jako środek aromatyzujący albo laktozę jako wypełniacz,
  • Nie przyjmować suplementów błonnika, Immodium ani Pepto Bismolu,
  • Unikać przyjmowania prebiotyków i probiotyków,
  • Unikać przyjmowania inhibitorów pompy protonowej i antagonistów receptora H2.

UWAGA! POMIĘDZY TESTAMI WODOROWYMI NALEŻY ZACHOWAĆ 7-DNIOWY ODSTĘP.

Trzy dni przed badaniem

Na trzy dni przed badaniem pacjent powinien ograniczyć produkty mleczne z laktozą, owoce i warzywa. Minimum na jeden dzień, jeżeli pacjentowi nie dolegają zaparacia, należy zastosować poniższą dietę. W przypadku pojawiających się zaparć prosimy o zastosowanie poniższej diety na dwa dni przed badaniem.

NA 24 GODZINY PRZED BADANIEM NIE WOLNO PALIĆ PAPIEROSÓW!!!

Produkty niedozwolone:

  • ziarna zbóż i przetwory zbożowe (w tym pieczywo),
  • mleko i produkty mleczne,
  • owoce i przetwory owocowe,
  • warzywa,
  • marynowane lub kiszone warzywa,
  • orzechy, nasiona i rośliny strączkowe,
  • wszystkie produkty zawierające syrop kukurydziany i wysokiej zawartości fruktozy, produkty bezcukrowe, keczup, miód, musztarda itp.

Przykładowe produkty dozwolone:

  • pieczony lub grillowany kurczak, indyk lub ryba z małą ilością soli,
  • biały ryż gotowany na parze,
  • jajka,
  • woda,
  • kawa czarna,
  • herbata czarna,
  • sól,
  • tofu,
  • komosa ryżowa (quinoa),
  • mięso (bez przetworzonych produktów np. kabanosy, szynka ZABRONIONE).

12 godzin przed badaniem

Nie przyjmować żadnych pokarmów na co najmniej 12 godzin przed badaniem. Ostatni posiłek (niezbyt obfity, nie zawierający błonnika). Pić tylko niegazowaną wodę. W dniu badania nie przyjmować lekarstw. Zabrać ze sobą na badanie wszystkie przepisane przez lekarza produkty lecznicze.

UWAGA: Jeśli pacjent jest diabetykiem i przyjmuje odpowiednie lekarstwa albo cierpi na chorobę, na którą może mieć wpływ zastosowana dieta lub nieprzyjmowanie pokarmów, należy skonsultować się z lekarzem.

W dniu badania

  • Nie palić,
  • Nie żuć gumy ani cukierków,
  • Nie wykonywać ćwiczeń gimnastycznych,
  • Na dwie godziny przed rozpoczęciem testu można umyć zęby,
  • Nie używać kleju do protez zębowych,
  • Przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na badanie, ponieważ może ono potrwać do czterech godzin (warto zabrać ze sobą dobrą książkę),
  • Można wypić jedną szklankę wody niegazowanej na 1 godzinę przed testem. PODCZAS TRWANIA TESTU NIE POWINNO SIĘ JUŻ PIĆ.

Przeciwwskazania bezwzględne

Stwierdzona albo podejrzewana dziedziczna nietolerancja fruktozy (przeciwskazanie dla testu na tolerancję fruktozy, testu na tolerancję sorbitolu) oraz stwierdzona alb podejrzewana (posiłkowa) hipoglikemia.

W tabeli przedstawiamy przewidywany czas na wykonanie wodorowego testu oddechowego, w zależności od podanego cukru.

Rodzaj testuOrientacyjny czas trwania testu
Test na tolerancję fruktozy2h - 2,5h
Test na tolerancję laktozy2h - 2,5 h
Test na tolerancję sorbitolu2h - 2,5h
Test na tolerancję ksylitolu2h - 2,5h
Test na tolerancję glukozy1h – 2 h
Test na tolerancję laktulozy3h - 3,45 h

NA 24 GODZINY PRZED BADANIEM NIE WOLNO PALIĆ PAPIEROSÓW!!!

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, IŻ WYNIK NIE OBEJMUJE INTERPRETACJI ANI KONSULTACJI LEKARZA.

Uprzejmie prosimy:

  • o przybycie minimum 5-10 min. przed umówioną godziną,
  • o ewentualne odwołanie testu najpóźniej w dniu poprzedzającym termin badania,
  • o podanie podczas rejestracji informacji jaki test będzie wykonywany.

Na wynik czekamy 1 dzień roboczy.

Przeciwwskazania do wykonania testu oddechowego można podzielić na bezwzględne, które całkowicie uniemożliwiają podjęcie badania oraz takie, które wskazują na czasową niemożność jego wykonania.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem dla testu na tolerancję fruktozy jest stwierdzona lub podejrzewana dziedziczna nietolerancja fruktozy oraz stwierdzona albo podejrzewana (posiłkowa) hipoglikemia.

Względne przeciwwskazania wiążą się głównie z badaniami oraz chorobami przebytymi w okresie poprzedzającym wodorowy test oddechowy. Jest to ostra infekcja oraz przyjmowanie antybiotyków w trakcie ostatniego miesiąca, ileostomia oraz kolonoskopia lub radiografia wykonane w trakcie ostatnich czterech tygodni.

test na nietolerancję cukrów warszawa

Wynik jest gotowy do odbioru kolejnego dnia po wykonaniu testu w godzinach pracy MediSpace. Z wynikiem należy udać się do lekarza.

Po odbiorze wyników z wodorowego testu oddechowego z laktulozą lub innymi cukrami należy udać się do lekarza, aby je skonsultować. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie postępowania, które pozwoli na uniknięcie w przyszłości objawów, wskazujących na nietolerancję.

To jedna z popularniejszych nietolerancji pokarmowych, której objawy ujawniają się po spożyciu produktów mlecznych. Wskazuje na niedobór laktazy w błonie jelita cienkiego, czyli enzymu, odpowiedzialnego za trawienie cukru zawartego w mleku. Może wskazywać również na celiakię lub choroby zapalne jelit. Dolegliwości mogą być zróżnicowane w zależności od ilości spożytej laktozy oraz stopnia niedoboru enzymu trawiennego. Dlatego w przypadku niektórych chorych niezbędne będzie całkowite wykluczenie cukru mlecznego z diety. Czasami natomiast wystarczy włączenie szeroko dostępnych preparatów, uzupełniających niedobór laktazy. Niezbędna jest obserwacja diety, gdyż laktoza często jest składnikiem produktów farmaceutycznych, których przyjmowanie również może nasilać objawy nietolerancji.

Fruktoza to cukier, który występuje głównie w owocach i miodzie. Może być  również składnikiem niektórych słodyczy lub napojów gazowanych. Jej nietolerancja występuje znacznie rzadziej niż w przypadku laktozy. Może być wrodzona lub nabyta – nawet w dorosłym życiu. Jej objawy są podobne, jak w przypadku innych nietolerancji cukrów, czyli występują wzdęcia, gazy, dyskomfort, bóle brzucha i biegunka. Najbardziej skutecznym postępowaniem w przypadku pozytywnego wyniku wodorowego testu oddechowego z obciążeniem fruktozą jest całkowita eliminacja tego cukru z diety. 

Wodorowy test oddechowy to badanie, które pozwala na wykrycie również innych nietolerancji cukrów: między innymi ksylitolu. Występują one w wielu słodyczach i produktach light, jako zamiennik klasycznego cukru. W przypadku wystąpienia nietoleracji najskuteczniejszym postępowaniem jest ich całkowita eliminacja z diety. Dlatego w przypadku pozytywnych wyników badania, należy zwrócić uwagę na etykiety kupowanych produktów i wykluczyć te, które zawierają nietolerowane cukry.

SIBO to zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Wzrost ich występowania może być związany z:

  • stosowanymi lekami – między innymi opioidami, inhibitorami pompy protonowej lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • anatomią – uchyłki i przetoki jelita lub zwężenia pooperacyjne
  • motoryką – niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne, neuropatia cukrzycowa
  • innymi czynnikami, takimi jak podeszły wiek, zapalenie trzustki lub jelita, choroby immunologiczne lub schorzenia wątroby

Najczęstsze objawy SIBO to przewlekła biegunka, wzdęcia i bóle brzucha, a także niedobory witamin z grupy B. Może się pojawiać również niedokrwistość lub niedobory witamin A, E i D. Przedstawienie wyników badania lekarzowi pozwoli dobrać odpowiednie metody leczenia. Może on włączyć farmakoterapię, dietę leczniczą, która uzupełni niedobory lub, jeśli będzie to możliwe, zaleci usunięcie przyczyny rozrostu flory bakteryjnej. Dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna w przypadku pozytywnych wyników wodorowego testu oddechowego.

Przy wystąpieniu niepokojących objawów, warto w pierwszej kolejności udać się do gastrologa, który wykluczy inne schorzenia, a także zleci wykonanie wodorowego testu oddechowego. Jeśli zatem męczy Cię biegunka lub zaparcia, bóle brzucha i dyskomfort, zwłaszcza po spożyciu produktów bogatych w węglowodany, nie zwlekaj i umów się na wizytę już dziś. Zapraszamy do centrum medycznego MediSpace.

Oceń post