O rodzaju badania decyduje lekarz. Może on skierować pacjenta na fiberosigmoidoskoię zamiast na kolonoskopię w przypadku podejrzenia chorób znajdujących się w lewej połowie okrężnicy np. po wykonanym wcześniej wlewie doodbytniczym, jako kontrolę leczenia polipów usuniętych z lewej połowy okrężnicy, w przypadku stwierdzonej świeżej krwi w stolcu, przy zmianie rytmu wypróżnień. Jest też dobrym badaniem jako kontrola po wykonanych operacjach w obrębie lewej połowy jelita grubego.

Niestety przygotowanie do badania jest bardzo podobne jak w przypadku kolonoskopii. Warunkiem jest odpowiednie oczyszczenie jelita, co umożliwi obejrzenie od wewnątrz ścian jelita. Na całe szczęście nie ma potrzeby wykonywania specjalnych badań z krwi, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci przewlekle przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, takie jak acenocumarol (np. Sintrom) , clopidogrel (np.Plavix), warfaryna (np. Warfin), rywaroxaban (Xarelto) itp. w odpowiednim, ustalanym przez lekarza, czasie przed badaniem, powinni zastąpić dotychczas przyjmowany lek heparyną drobnocząsteczkową (np. Clexane). Na minimum 8 dni przed badaniem należy ustalić z lekarzem kierującym rodzaj, dawkowanie oraz odpowiedni moment zmiany leczenia. Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni przed badaniem poinformować o tym pracownię wykonującą kolonoskopię, w celu ustalenia terminu badanie w godzinach porannych.

Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie doustnych preparatów żelaza. Na 5 dni przed badaniem należy ograniczyć się do diety bezresztkowej. Dopuszczalne jest spożywanie:

– mięsa i ryb

– makaronów, ryżu i białego pieczywa

– budyni, kisieli i galaretek

– wody, kawy, herbaty i klarownych soków

Należy całkowicie powstrzymać się od przyjmowania posiłków zawierających:

– Świeże owoce i warzywa (zwłaszcza zawierających drobne pestki, które zatykają kanały robocze kolonoskopu i mogą całkowicie uniemożliwić wykonanie badania)

– Pieczywa z dodatkiem ziaren, maku i przypraw (z wyjątkiem drobno zmielonych)

Na około 20 godzin przed planowanym badaniem należy całkowicie zaprzestać przyjmowania pokarmów oraz rozpocząć przygotowywanie jelita za pomocą preparatu Fortrans (preparat sprzedawany w aptekach na podstawie recepty). Opakowanie preparatu Fortrans zawiera cztery saszetki. Każdą z nich należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Całą objętość (4 litry gotowego roztworu) należy wypić w czasie około 4-6 godzin. Gotowy roztwór preparatu Fortrans można schłodzić i doprawić sokiem z cytryny lub innym, niebarwiącym sokiem owocowym w celu poprawy smaku. Następstwem przyjmowania roztworu preparatu Fortrans są bardzo liczne wypróżnienia, w końcowym okresie przygotowania, klarownym płynem. Po oczyszczeniu jelita dozwolone jest picie wody niegazowanej. Na 6 godzin przed badaniem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia oraz żucia gumy i palenia tytoniu. Jeżeli osoba badana przewlekle przyjmuje leki, należy je zażyć, popijając niewielką ilością wody niegazowanej (nie należy przyjmować doustnych leków na cukrzycę) o normalnej porze.

Powikłania po badaniu zdarzają się niezwykle rzadko. Są związane przeważnie z dodatkowymi czynnościami jakie w trakcie badania musi wykonać lekarz czyli np. krwawienie w miejscu po usuniętym polipie, wyjątkowo rzadko przedziurawienie jelita, które wymagałoby leczenia operacyjnego.

Ogólny opis badania

Fiberosigmoidoskopia, to badanie lewej części jelita grubego – odbytnicy, esicy i końcowego odcinka zstępnicy. W odróżnieniu od kolonoskopii może być wykonywane bez znieczulenia dożylnego gdyż nie niesie za sobą takich silnych dolegliwości bólowych.