Endoskopia Warszawa

Endoskopia Warszawa

Posiadamy najnowszej generacji sprzęt endoskopowy firmy Olympus – Evis Exera III, który służy do wykonywania gastroskopii i kolonoskopii.

kolonoskopia badanie

Endoskopia jest jednym z badań, którego pacjenci boją się najczęściej. Zupełnie niepotrzebnie! Dzisiejsza medycyna daje lekarzom cały wachlarz możliwości, aby zminimalizować ten strach: środki farmakologiczne, znieczulenie, najnowocześniejszy sprzęt. Badanie endoskopowe jest kluczowe przy diagnozowaniu wielu poważnych chorób – często jest jedynym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy.

Dlaczego warto wykonać badanie endoskopowe w Medispace?

Wszystkie rodzaje badań endoskopowych w naszej klinice wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Ma to ogromne znaczenie dla wymiaru obrazu, możliwości diagnostycznych, a także wysokiej jakości świadczonych usług. Pamiętajmy, że wykwalifikowany personel medyczny posługujący się najlepszym sprzętem znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Endoskopia to badanie, które umożliwia lekarzowi zobaczenie struktur niewidocznych w trakcie innych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy USG. Pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym nowotwory. Podczas endoskopii możliwe jest też pobranie fragmentu zmiany, który następnie przesyłany jest do analizy histopatologicznej. 

Wybór lekarza zależy od dolegliwości, z którą się borykamy. Jeśli problemem jest układ pokarmowy, warto wybrać się do doświadczonego gastrologa lub proktologa. Gdy doskwierają nam przypadłości nosowo-uszne, to laryngolog sprawdzi się najlepiej. Zapraszamy na konsultacje do Medispace. Nasi specjaliści czekają na Ciebie!

Najprościej mówiąc, badanie endoskopowe polega na umieszczeniu wewnątrz ciała specjalnej sondy. Ta zakończona światłowodem elastyczna rurka umożliwia oświetlenie badanego miejsca i pozwala diagnoście na przeprowadzenie oceny stanu oraz wykrycie ewentualnych patologii w obrębie błony śluzowej.

gdzie w warszawie poddać się endoskopii

Niewątpliwą zaletą tego badania jest także możliwość jednoczesnego przeprowadzenia procedur zabiegowych: usunięcie polipów, kamieni w drogach żółciowych, ale też pobranie fragmentu zmiany do dalszej analizy histopatologicznej

Nowoczesna medycyna oferuje kilka rodzajów badania endoskopowego, a do tych wykonywanych w MediSpace należą: 

Gastroskopia

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalające na rozpoznanie schorzeń w jego obrębie, takich jak: wrzody żołądka i dwunastnicy, nowotwory. Procedurę tę wykonuje się poprzez wprowadzenie sondy przez usta pacjenta aż do żołądka. 

Kolonoskopia

Jest to metoda obrazowania całego jelita grubego. Na początku kolonoskopii lekarz dokonuje badania palpacyjnego per rectum. Następnie powoli wprowadza endoskop, wtłaczając jednocześnie spore ilości powietrza do jelita. Pozwala to na uzyskanie obrazu lepszej jakości. Endoskopia służy nie tylko zdiagnozowaniu nowotworu – w trakcie jej trwania istnieje możliwość usunięcia polipów, ustalenia przyczyn nieswoistych krwawień czy bólów pochodzących z przewodu pokarmowego. 

Sigmoidoskopia

Należy do grupy badań endoskopowych jelita grubego. W trakcie procedury sondowana jest śluzówka odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej i poprzecznicy. W trakcie badania lekarz wykorzystuje krótki endoskop (sigmoidoskop). W porównaniu z kolonoskopią, czyli badaniem całego jelita grubego, jest o wiele lepiej tolerowana przez pacjenta.  W wielu przypadkach może być alternatywą dla pełnego badania kolonoskopowego – sigmoidoskopia trwa krócej, a proces przygotowania do badania nie jest zbyt uciążliwy.

Endoskopia kapsułkowa 

Ta nowoczesna metoda obrazowania jelita cienkiego nie jest jeszcze powszechnie stosowana. W tym przypadku pacjent nie połyka końcówki endoskopu, a metalową kapsułkę wyposażoną w kamerę. Aparat w trakcie drogi wewnątrz jelita wykonuje tysiące zdjęć, które następnie przekazywane są do specjalnego urządzenia. W ramach endoskopii kapsułkowej lekarz może obejrzeć na monitorze obraz w wysokiej rozdzielczości. Po przejściu przez układ pokarmowy kapsułka jest wydalana.

To, w jaki sposób powinniśmy się przygotować do badania endoskopowego, uzależnione jest od jego rodzaju. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby szczególnego przygotowania, niekiedy jednak może zaistnieć konieczność hospitalizacji. Wytyczne wyglądają następująco:

  • Gastroskopia – przez 8 godzin przed badaniem należy wstrzymać się z jedzeniem, piciem, paleniem tytoniu, a nawet żuciem gumy.
  • Sigmoidoskopia – w dniu poprzedzającym badanie wskazana jest dieta półpłynna. Należy unikać produktów barwiących stolec, na przykład czarnej kawy, buraków, jagód. W dniu badania można pić tylko płyny.
  • Kolonoskopia – tutaj przygotowania do zabiegu zaczynają się trzy doby przed badaniem. Należy przejść na lekkostrawną dietę z ograniczeniem warzyw i owoców pestkowych. Na dzień przed pacjent zjada już tylko śniadanie, a po południu zobowiązany jest do wypicia specjalnego preparatu oczyszczającego jelita.
  • Endoskopia kapsułkowaprzed badaniem należy pozostawać na czczo przez 8–12 godzin. Jeżeli pacjent przyjmuje leki, można je popić niewielką ilością wody.

O wszystkich koniecznych do wykonania procedurach pacjenci zawsze informowani są przed zabiegiem. Ponadto w większości przypadków konieczne jest też wykonanie kontrolnych badań laboratoryjnych, zwłaszcza morfologii i układu krzepnięcia krwi.

Badania endoskopowe z oczywistych powodów nie należą do najprzyjemniejszych. Mogą powodować u pacjenta dyskomfort a nawet  dolegliwości bólowe. Mamy świadomość tego, że każda osoba ma inny próg tolerancji na ból, wielu pacjentów odczuwa też bardzo silny odruch wymiotny w momencie wprowadzania endoskopu w głąb ciała. Przy endoskopii możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego. 

Badania endoskopowe przeprowadzane są w przypadku podejrzenia dysfunkcji narządów wewnętrznych. Najczęściej sondowane są: żołądek, przełyk, jelita, cewka i pęcherz moczowy oraz zatoki. Endoskopia sprawdza się w sytuacjach, gdy niewystarczające są inne badania diagnostyczne. Pozwala na określenie, z jakim rodzajem zmiany chorobowej mamy do czynienia – umożliwia to przeprowadzenie skutecznego procesu leczenia. Jest jednym z najważniejszych badań, jeśli lekarz podejrzewa występowanie nowotworu u pacjenta.

Nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z badania endoskopowego. Istnieje kilka schorzeń wykluczających możliwość ich bezpiecznego przeprowadzenia.

endoskopia w warszawie

Należą do nich między innymi: 

  • ciężka niewydolność oddechowo-krążeniowa,
  • ostry zespół wieńcowy,
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego,
  • niestabilny stan ogólny pacjenta,
  • zawał serca,
  • zaburzenia krzepliwości.

Każde badanie endoskopowe zawsze wymaga pisemnej zgody pacjenta.

Badania endoskopowe są stosunkowo inwazyjne. Stąd, tak jak w przypadku wszystkich ingerencji w ciało człowieka, może dojść do powikłań pozabiegowych. Wśród tych najczęściej wymienianych są:

  • krwawienia pozabiegowe,
  • przedziurawienie sondowanych struktur,
  • zakażenie jatrogenne,
  • ból głowy,
  • osłabienie.

Ryzyko powikłań wzrasta, jeżeli podczas endoskopii stosowane jest znieczulenie ogólne. Te najbardziej typowe to: bóle głowy, chwilowe duszności, nudności i wymioty oraz osłabienie. Bezpośrednio po badaniu endoskopowym pacjent znajduje się pod opieką specjalisty. Wystąpienie jakichkolwiek niepożądanych objawów zawsze należy zgłosić lekarzowi.

Jeżeli planujesz wykonać endoskopię, zapraszamy do Centrum Medycznego Medispace. Wykonujemy specjalistyczne badania oraz zabiegi w zakresie dolnego i górnego odcinka układu pokarmowego. Priorytetowo traktujemy bezpieczeństwo naszych pacjentów, staramy się też zapewnić maksymalny komfort podczas badania. Umów się na wizytę już dziś!

Oceń post