usg w ciąży

Po co robimy badanie USG w ciąży?

Nikt nie wyobraża sobie w dzisiejszych czasach być w ciąży i nie mieć regularnie wykonywanego USG. Niektóre pacjentki mają wykonywane 3-4 badania przez 9 miesięcy, inne co każdą wizytę. Czy więcej znaczy lepiej? Czy to bezpieczne wykonywać badania USG na życzenie pacjentki? Po co robimy badania USG?

Co do zasady wykonanie 5 badań USG w ciąży fizjologicznej jest wystarczające. Pierwsze badanie wykonujemy najczęściej około 8 tygodnia od ostatniej miesiączki aby potwierdzić ciążę, stwierdzić czy bije serduszko, czy ciąża jest w jamie macicy i czy mamy ciążę pojedynczą oraz określić wiek ciążowy (bardzo ważne aby następne USG zrobić w dokładnie określonym czasie). Nie wolno w tym badaniu USG używać dopplera, niestety nie posłuchamy bicia serca, lekarz może tylko użyć specjalnego trybu MODE aby w dla siebie tylko widoczny sposób ocenić tętno dziecka. Badanie USG bez użycia dopplera jest bezpieczne. Potwierdzamy też wiek ciąży czy jest zgodny z miesiączką aby kolejne bardzo ważne badanie USG wykonać gdy dziecko ma długość między 45 mm a 84 mm (około 11-14 tydzień).

Badanie USG między 11 a 14 tygodniem, często jest błędnie nazywane genetycznym.
Dziecko do tego badania musi mieć długość między 45 mm a 84 mm, nie można tego badania wykonać w innym przedziale czasowym. W tym badaniu USG oceniamy podstawową budowę ciała oraz szukamy markerów wad genetycznych. Takie USG ma skuteczność wykrywania wad genetycznych około 65%. Wynik pacjentka otrzymuje w formie prawdopodobieństwa. Możemy zwiększyć skuteczność badania pobierając krew na test PAPPA do 90% oraz oznaczyć dodatkowe parametry krwi aby ocenić pośrednio wydolność łożyska na dalszym etapie ciąży (pobranie z krwi PLGF). Lekarz dane wpisuje do specjalnego programu który nadal pokazuje tylko prawdopodobieństwo wad genetycznych oraz chorego łożyska. Aby zwiększyć skuteczność badania do 99,5% można pobrać krew na nieinwazyjne badanie prenatalne. Bardzo rzadko zdarzają się wyniki fałszywie dobre i fałszywie złe. Pewność daje tylko badanie inwazyjne, pobranie materiału na badanie genetyczne, ale niestety wiąże się z ryzykiem poronienia zdrowego dziecka.

Do każdej pacjentki trzeba podejść indywidualnie. Na początku ciąży bardzo ważna jest rozmowna z lekarzem, który zaproponuje różne opcje, odpowie na pytania pacjentki i doradzi. W pierwszym trymestrze skupiamy się przede wszystkim na szukaniu wad genetycznych. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość ciąż kończy się urodzeniem zdrowego dziecka i nadrzędnym celem tego badania jest uspokojenie i naładowanie pozytywną energią przyszłą mamę tak by ciąża przebiegała w atmosferze oczekiwania i radości.

Zobacz Wszystkie

 

4/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *