impedancja warszawa

Impedancja przełyku Warszawa

Szacuje się, że choroba refluksowa przełyku to problem nawet 10% wśród populacji krajów wysoko uprzemysłowionych. Odsetek ten wzrósł w przeciągu ostatnich dziesięcioleci i – niestety – nadal utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Kluczem do skutecznego leczenia dolegliwości jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Tu z pomocą przychodzi impedancja przełyku – badanie diagnozujące refluks żołądkowo-przełykowy.

Badanie pH-metria przełykowa z impedancją – sprawdź ofertę Medispace!

Badanie 24-godzinnej pH-metrii to podstawowa procedura umożliwiająca potwierdzenie lub wykluczenie refluksu kwaśnego, dobrze reagującego na leczenie farmakologiczne. W przypadku refluksu niekwaśnego, oprócz badania pH-metrii, konieczne jest przeprowadzenie jednocześnie oceny impedancji przełyku. W Medispace pH-metrię z impedancją przełyku wykonasz bez oczekiwania w kolejkach.

Dlaczego spośród innych placówek warto wybrać właśnie Medispace?

Nie we wszystkich placówkach wykonuje się tego typu badania. Na mapie Warszawy istnieje już kilka takich miejsc, a centrum Medispace jest właśnie jednym z nich. Dla maksymalnego komfortu naszych pacjentów oferujemy założenie sondy rano przed pracą lub na weekend, tak aby jej noszenie wiązało się z jak najmniejszym dyskomfortem. Ponadto pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie. Zwiększa to bezpieczeństwo i dokładność pomiarów.

Impedancja przełyku to czynnościowe badanie wykorzystywane w diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Zazwyczaj zalecana jest przez gastrologa. Badanie pozwala ocenić, na ile refluks wpływa na występujące u chorego objawy. Impedancja umożliwia zmierzenie i ocenę perystaltyki mięśni przełyku oraz charakter samego refluksu: inaczej leczy się jego kwaśną odmianę, a inna terapia stosowana jest w przypadku refluksu zasadowego. Przeważnie zanim pacjent ma wykonaną impedancję zlecana jest gastroskopia

Choroba refluksowa przełyku, z ang. gastroesophageal reflux disease (GERD), to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Definiowana jest jako uszkodzenie błony śluzowej przełyku wynikające z powtarzających się ataków refluksu żołądkowo-przełykowego. Schorzenie to w znaczący sposób wpływa na dobrostan i jakość życia pacjenta. Do typowych objawów choroby refluksowej należą:

  • zgaga,
  • puste odbijania, 
  • zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku,
  • ból w nadbrzuszu.

Problem w diagnozie pojawia się wtedy, gdy pacjent zgłasza szeroki zakres objawów nietypowych, które nie są do końca udowodnione, lecz łączą się z GERD. Wśród niepokojących sygnałów zwiastujących chorobę refluksową wyróżniamy:

  • uporczywy kaszel,
  • przewlekłą chrypę,
  • powracające zapalenie krtani,
  • astmę,
  • ubytki zębowe,
  • częste zapalenie gardła,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • idiopatyczne zwłóknienia płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zbyt częste chrząkanie, odkrztuszanie.

Zauważenie u siebie powyższych objawów powinno skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim oraz skutkować dalszym rozpoznaniem dolegliwości. Jednym z narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych przez specjalistów jest impedancja przełyku.

Do badania należy przystąpić na czczo, czyli przez co najmniej 6 godzin pozostawać bez posiłku i picia. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli pacjent przyjmuje leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego lub blokery pompy protonowej, może zostać poproszony przez lekarza o ich odstawienie na około dwa tygodnie przed badaniem – wszystko zależy od celu badania. Ostateczna decyzja w tej kwestii zawsze należy do specjalisty gastroenterologa.

Badanie wykonuje się przy pomocy bardzo cienkiej, około jedno milimetrowej sondy. Wprowadza się ją przez nos do przełyku i pozostawia w tej pozycji 24 godziny. Pacjent otrzymuje specjalne urządzenie, na którym rejestruje wykonywane czynności oraz odczuwane objawy. Po 24 godzinach zgłasza się ponownie do specjalisty w celu usunięcia sondy. Zapisane dane zostają odczytane, zinterpretowane i opisane. Dzięki temu po zakończeniu badania lekarz ma możliwość ocenić, na ile odczucia pacjenta związane są faktycznie z cofaniem się treści żołądkowej. Ułatwia to podjęcie decyzji o doborze odpowiedniej terapii: zastosowaniu farmakologii lub kwalifikacji na leczenie chirurgiczne.

Ważna wskazówka!

Zaleca się, aby pacjent z założoną sondą powrócił do przychodni godzinę po pierwszym spożytym posiłku. Ma to na celu sprawdzenie, czy urządzenie zostało poprawnie zainstalowane – zwiększa to skuteczność jego działania. W trakcie badania można bez ograniczeń spożywać ulubione posiłki i napoje, jednak wszystkie należy odnotować w specjalnym dzienniczku.

Badanie jest niebolesne. Sonda jest bardzo cienka, a wprowadza się ją przez nos do przełyku po miejscowym znieczuleniu żelem. Decydując się na badanie, trzeba mieć na względzie to, że przez 24 godziny sonda pozostaje w nosie – lepiej ograniczyć ważne spotkania w tym czasie. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące impedancji przełyku, pozostajemy do Twojej dyspozycji. Na wizytę umów się wygodnie telefonicznie lub mailowo. Zapraszamy!

Oceń post