CHIRURGIA ZABIEGOWA

Opis ogólny

W naszej placówce wykonujemy szereg zabiegów chirurgicznych od medycyny estetycznej po zabiegi chirurgii naczyniowej. Do każdego z tych zabiegów pacjent powinien przygotować się w specyficzny sposób. Poniżej główne problemy, które powinny być rozwiązane w trakcie przygotowania.

Do znieczulenia miejscowego używa się środka, który doprowadza do miejscowego wyłączenia unerwienia bólowego. Środek aplikuje się zastrzykiem w okolicę, która ma zostać poddana zabiegowi. Jest to przeważnie kilka mililitrów roztworu leku. Znieczulenie działa około godziny do półtorej. Dobrze jest w trakcie trwania znieczulenia, już po zabiegu przyjąć pierwszą dawkę leku przeciwbólowego, co zmniejszy lub nawet całkowicie zlikwiduje odczucie bólu w okolicy operowanej.

Znieczulenie miejscowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo. Może normalnie zjeść posiłek i wypić dużą ilość wody, co poprawi nawodnienie tkanek. Powinien przyjąć wszystkie leki, które normalnie przyjmuje – chyba, że zostało to inaczej ustalone z lekarzem prowadzącym.

W przypadku leków, które przyjmuje się pod kontrolą wskaźnika INR (acenokumarol, warfaryna), na tydzień przed zabiegiem należy, pod kontrolą lekarza prowadzącego zamienić warfarynę i acenokumarol na heparyny drobnocząsteczkowe w odpowiedniej dawce – dobranej przez lekarza dla każdego pacjenta indywidualnie. Przed zabiegiem (jeden dzień) dobrze jest sprawdzić czy tygodniowe odstawienie leków „rozrzedzających“ krew jest wystarczające do tego, żeby krzepliwość wróciła do normy. Wykonywanie zabiegów w sytuacji kiedy wskaźnik rozrzedzenia krwi INR ma wartości terapeutyczne – czyli pomiędzy 2 a 3,5, grozi wystąpieniem powikłań takich jak krwiak, czy może utrudnić gojenie się rany. Dlatego w każdy przypadku przyjmowania takich leków, należy przekazać tą informację lekarzowi. Jeśli pacjent przyjmuje przewlekle pochodne aspiryny, w chwili obecnej, uważa się, że drobne zabiegi mogą być wykonane bez konieczności odstawienia tych leków.

Przed zabiegami w znieczuleniu ogólnym (kolonoskopia, gastroskopia, zabiegi w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego) należy być na czczo – co oznacza, że na 8 godzin przed zabiegiem nie wolno ani jeść ani pić. Nie wolno również żuć gumy ani palić papierosów. Związane jest to z tym, że w znieczuleniu ogólnym dochodzi do rozluźnienia mięśni i istnieje ryzyko cofnięcia się treści z żołądka do jamy ustnej. Uśpiony pacjent może następnie przy oddychaniu zabrać część takiej treści do dróg oddechowych co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia płuc. Dodatkowo, każdy pacjent przed znieczulenie ogólnym proszony jest o wypełnienie specjalnej ankiety o stanie zdrowia (dostępne do pobrania w zakładce – materiały do pobrania), co ułatwi anestezjologowi zindywidualizowanie stężenia leków koniecznych do wykonania znieczulenia.

Jeśli lekarz nie ustali inaczej – należy przyjmować wszystkie swoje leki –szczególnie jeśli mówimy o lekach na nadciśnienie czy na serce lub astmę. Wyjątek stanowią tu leki rozrzedzające krew takie jak warfaryna czy acenokumarol. Również pacjenci z cukrzycą, jeśli nie przyjmują posiłku nie powinni również przyjmować standardowych dawek insuliny-należy przeprowadzić tutaj dokładną kontrolę cukru we krwi, co ułatwi odpowiednie dawkowanie leków przeciwcukrzycowych – zarówno doustnych jak i insuliny.

Medispace